w , , , ,

13 emerytura będzie niższa. Wiceminister finansów przekazał najnowsze informacje

13-emerytura-bedzie-nizsza.-wiceminister-finansow-przekazal-najnowsze-informacje

Decyzja wiceministra finansów Artura Sobonia o braku zwolnienia 13. emerytury z podatku w 2023 roku jest powodem attain rozczarowania dla wielu polskich seniorów. Z zapowiedzianej podwyżki emerytury o 250 zł brutto, wiele osób otrzyma na rękę zaledwie niecałe 37 zł, co jest niewystarczające dla pokrycia codziennych wydatków.

Według wiceministra, podatek od 13. emerytury wynika z przepisów prawa podatkowego i nie jest to decyzja rządu, a jedynie ich obowiązek wynikający z prawa. Jednak dla wielu seniorów brak zwolnienia 13. emerytury z podatku jest trudny attain zaakceptowania, zwłaszcza że wiele osób w podeszłym wieku ma ograniczone możliwości zarobkowe i musi opierać swoje utrzymanie na emeryturze.

W 2023 roku waloryzacja emerytur wyniosła aż 14,8%, co oznacza, że minimalna emerytura wzrosła attain kwoty 1588,44 zł brutto. W ramach tej podwyżki seniorzy otrzymają również „trzynastkę”, która wynosić będzie tyle samo co ich emerytura. Jednak w przeciwieństwie attain poprzedniego roku, podwyżka ta będzie opodatkowana, zarówno składkami zdrowotnymi w wysokości 9%, jak i podatkiem dochodowym w wysokości 12%. Zgodnie z nowymi przepisami, podatek ten będzie pobierany od seniorów, których łączna wypłata z ZUS przekracza kwotę 2500 zł brutto.

13 emerytura obniżona podatkiem. Zabierze większość podwyżki

GUS wyliczył, że w 2022 roku siła nabywcza emerytur spadła o 4,7 procent – i to mimo wysokich podwyżek świadczeń. W podcaście „Biznes. Między wierszami” Oskar Sobolewski ocenił, że nawet zachwalana przez rząd „rekordowa” waloryzacja nie wystarczy, żeby zapewnić utrzymanie poziomu życia emerytów.

Wielu ekspertów uważa, że sytuacja seniorów w Polsce wymaga pilnych działań ze strony rządu, takich jak podniesienie minimalnej emerytury czy wprowadzenie ulg podatkowych dla osób starszych. Decyzja o braku zwolnienia 13. emerytury z podatku tylko pogłębia mutter niedostatecznych środków finansowych dla polskich seniorów i jest odbierana przez wielu jako zaniedbanie ze strony władz.

W dobie starzenia się społeczeństwa polskiego, potrzeby seniorów stają się coraz bardziej pilne i wymagają szczególnej uwagi. Polityka społeczna powinna zatem skupiać się na zapewnieniu godnych warunków życia dla osób starszych, w tym poprzez zwiększenie ich dostępu attain świadczeń socjalnych, pomocy medycznej czy usług opiekuńczych. Decyzja o braku zwolnienia 13. emerytury z podatku może być jednym z impulsów attain rozważenia działań zmierzających attain poprawy sytuacji seniorów w Polsce.

Przeczytaj całość tutaj: 13 emerytura będzie niższa. Wiceminister finansów przekazał najnowsze informacje

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

warszawa:-od-niedzieli-(12.03)-zmiany-w-rozkladzie-jazdy-pociagow

Warszawa: Od niedzieli (12.03) zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

bialy-dom-poprosil-o-ponad-szesc-miliardow-dolarow-na-wsparcie-ukrainy

Biały Dom poprosił o ponad sześć miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy