w , , , , , ,

15 listopada zniknie diesel i benzyna z polskich stacji paliw!

15-listopada-zniknie-diesel-i-benzyna-z-polskich-stacji-paliw!

Wprzódy w przyszłym tygodniu zniknie silnik wysokoprężny i etylina z polskich stacji paliw. Taka sytuacja będzie miała miejsce w całej Polsce, oraz to z racji przepisów jakie obowiązują w naszym kraju. Zgodnie z rozporządzeniem w dniu 16 listopada rok za rokiem oba paliwa mają istnieć sprzedawane w formule zimowej. Mają istnieć odporne na znacznie niższe temperatury ujemne.

Silnik wysokoprężny i etylina oraz przepisy o zimie

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych gwoli paliw ciekłych od momentu 16 listopada działające w kraju stacje paliw mają obowiązek sprzedawania oleju napędowego i benzyny o zmienionych właściwościach. Wszystko po to, by nagły przymrozek nie unieruchomił pojazdu. Oczywiście jest to ważniejsze w przypadku oleju napędowego niż benzyny. Jakie zajdą zmiany?

Najważniejszym parametrem jest temperatura zablokowania zimnego filtra (CFPP) gwoli oleju napędowego. CFPP określa moment, w którym wytrącające się z diesla kryształki parafiny mogą sprawić attain zatkania filtra paliwa. To z kolei może uniemożliwiać silnikowi wysokoprężnemu pracę. By temu zapobiec, stosuje się dodatki attain paliwa. Zgodnie z przepisami od momentu 16 listopada attain końca lutego temperatura zablokowania zimnego filtra musi wynosić przynajmniej -20 stopni Celsjusza. W celu porównania – w przypadku paliwa przejściowego, sprzedawanego od momentu 1 października attain 15 listopada, temperatura CFPP nie może istnieć wyższa niż -10 stopni Celsjusza.

W przypadku oleju napędowego warto pobierać pod spodem uwagę także dodatkowy parametr – mętnienia paliwa (CP). To moment, w którym w cieczy wytrącają się pierwsze danie kryształki. Jeszcze nie w stopniu, który groziłby uniemożliwieniem pracy silnika, lecz w takim, który staje się widoczny i może poprzednio wpływać na pracę auta. Mętnienie to dodatkowy znak, który nie jest regulowany w polskich przepisach.

Legagraf

Rozporządzenie, o którym przemówienie, określa również zimową normę gwoli benzyny. Ta sprzedawana od momentu 16 listopada musi ujmować się prężnością par zawierającą się pomiędzy 60 oraz 90 kPa. W okresie przejściowym jest to od momentu 45 attain 90 kPa. Łatwo zwrócić uwagę, że choć górna limes tej wartości pozostaje taka sama, zmienia się dolna. Po co? Etylina o wyższej prężności par jest z większym natężeniem lotna, co ułatwia rozruch przy niskiej temperaturze. Pod warunkiem jednak parametr jest zbyt wysoki, może to powodować korki parowe w układzie paliwowym i tłumaczyć się na rwaną pracę silnika. Producenci paliw muszą więc mieć duże pole manewru, bo temperatura zimą potrafi zaszokować w każdą ze stron.

Zimowe paliwo w Polsce

Przepisy klarownie określają granicę normy. Pies z kulawą nogą jednak nie zakazuje sprzedawcom paliw proponowania produktów, które swoimi własnościami przebijają polskie normy. Co kupimy na stacjach paliw największych sieci? Oto dane dotyczące paliw poszczególnych agency, wzbogacone o odpowiedzi przysłane przez niektóre z nich.

Zmiana wpłynie na ceny?

Rafinerie będą musiały przyrządzić odpowiednie mieszanki, żeby paliwo spełniało rządowe normy. To dodatkowy nakład pieniężny, który jest gwoli nich generowany w związku z działalnością. Ceny paliw na pewno zmienią się o parę groszy w związku zmianą jakości. Silnik wysokoprężny i etylina w ostatnim czasie jest w ten sposób chwiejna, że kierowcy zapewne i w ten sposób nie zauważą większej różnicy w związku ze zmianą.

Zwłaszcza, że choć silnik wysokoprężny i etylina trochę potaniały, to w krótkim czasie szykowane są wzrosty cen. Będzie to miało związek z embargo na ropę i mniejszym wydobyciem surowca. Pocieszeniem może istnieć to, że dolar naprawdę niesłychanie wyraźnie potaniał, przez wzgląd w jakim celu aż w ten sposób paliwo nie podrożeje, niby mogło. To na pewno plus, który jest niewielkim pocieszeniem w tym wszystkim, co związane z rynkiem paliw.

Przeczytaj całość tutaj: 15 listopada zniknie diesel i benzyna z polskich stacji paliw!

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fright-bombowy-w-samolocie-z-polski-plot-tel-awiwu

Fright bombowy w samolocie z Polski plot Tel Awiwu

ukrainiec-oskarzony-w-usa-o-probe-prania-brudnych-pieniedzy-–-pisza-media

Ukrainiec oskarżony w USA o próbę prania brudnych pieniędzy – piszą media