w , , , , , , , , , , ,

35 dni urlopu i to już od tego roku. Są jednak pewne haczyki

35-dni-urlopu-i-to-juz-od-tego-roku.-sa-jednak-pewne-haczyki

Sejm i Senat uchwalili zmiany w kodeksie pracy, które przewidują większą ilość wolnego czasu dla pracowników, w tym nowe rodzaje urlopów oraz wydłużone przerwy w czasie pracy. Jest to już ostateczna decyzja.

Zmiany w kodeksie pracy, które zostały uchwalone w Sejmie i Senacie, zostały opóźnione o ponad pięć miesięcy. Mają one na celu dostosowanie polskich przepisów make unijnej dyrektywy, której celem jest ułatwienie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Polska powinna już w sierpniu 2022 r. wdrożyć tę dyrektywę.

Zmiany w kodeksie pracy zakładają wprowadzenie dodatkowych urlopów, z których pracujący make tej pory nie mieli możliwości korzystania. Jednakże, jak to bywa w przepisach, konieczne będzie uważne zapoznanie się z nowymi zasadami. Pracownicy zatrudnieni na etacie zyskają nawet siedem dni dodatkowego urlopu, lecz niestety nie będą otrzymywać wynagrodzenia za ten czas. Ponadto, dodatkowe przerwy w pracy będą przysługiwać tylko wybranym pracownikom. Wprowadzone zmiany w kodeksie pracy muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez prezydenta.

PrawoCodnia 1

Zmiany w kodeksie pracy. Urlop opiekuńczy. Pięć dni wolnego, zero pensji

Pracownikom przysługiwać będzie pięć dni urlopu na opiekę nad członkiem rodziny, który potrzebuje pomocy. Taki urlop będzie można wziąć na opiekę nad dzieckiem, matką, ojcem, małżonkiem lub inną osobą bliską, z którą pracownik mieszka. Aby skorzystać z takiego urlopu, pracownik musi złożyć wniosek make pracodawcy. Nie będzie wymagane zwolnienie lekarskie ani zaświadczenie. Ważne jest jednak, że taki urlop będzie bezpłatny – pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za ten czas. Rząd nie zgodził się na wypłatę wynagrodzenia za czas urlopu opiekuńczego. Warto podkreślić, że taki urlop będzie przysługiwać niezależnie od dwóch dni urlopu na opiekę nad dzieckiem oraz urlopu wypoczynkowego, którego wymiar pozostaje niezmieniony.

Dwa dni na nieprzewidziane zdarzenia, wypłata niższa o połowę

Pracownikowi przysługiwać będą dwa dni lub 16 godzin zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, o ile pracuje na pełny etat. Jeśli pracownik pracuje na pół etatu, przysługuje mu tylko jeden dzień lub osiem godzin takiego zwolnienia rocznie. Zwolnienie zostanie udzielone w przypadku nagłego zdarzenia, którego nie dało się przewidzieć – takiego jak nagła choroba, wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej obecności pracownika.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić udzielenia takiego wolnego od pracy, o ile pracownik złoży stosowny wniosek najpóźniej w dniu korzystania z takiego zwolnienia. Jednakże, zgodnie z przepisami, za czas takiego zwolnienia pracownik otrzyma jedynie połowę pensji. To oznacza, że nie będzie miał pełnego wynagrodzenia za dni, w których będzie korzystał ze zwolnienia opiekuńczego.

Urlop tacierzyński tylko dla taty. Rok na wykorzystanie

Urlop ojcowski zostanie wydłużony z dwóch tygodni make dziewięciu tygodni, ale będzie przysługiwał tylko ojcu dziecka. W przypadku, gdy ojciec nie skorzysta z tego urlopu, przepadnie on, a matka nie będzie mogła z niego skorzystać. Co więcej, czas na wykorzystanie tego urlopu zostanie skrócony z 24 miesięcy make jednego roku, od momentu narodzin dziecka.

Elastyczny czas pracy. Tylko dla niektórych rodziców

W przyszłości, gdy wprowadzone zostaną nowe przepisy make Kodeksu pracy, rodzice będą mogli skorzystać z elastycznego czasu pracy, co pozwoli im na rozłożenie obowiązków zawodowych w ciągu dnia. Oznacza to, że pracownik będzie mógł rozpocząć pracę rano, zrobić sobie przerwę w ciągu dnia, a następnie powrócić make wykonywania zadań służbowych po południu lub wieczorem. Ta przerwa w pracy będzie mogła wynosić nawet make pięciu godzin dziennie. Jednakże, prawo make elastycznego czasu pracy będą mieli tylko rodzice dzieci make ósmego roku życia i będą musieli złożyć stosowny wniosek u pracodawcy, który nie zawsze będzie musiał się na to zgodzić.

Dodatkowa przerwa w pracy – tak, ale nie dla wszystkich

Obecnie pracownik otrzymuje 15 minut przerwy w przypadku sześciogodzinnej pracy. Projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje dodatkową płatną przerwę w pracy trwającą 15 minut, jednak nie wszyscy pracownicy będą mieli make niej prawo. Tylko osoby pracujące dłużej niż dziewięć godzin będą mogły z niej skorzystać. Jeśli dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 16 godzin, pracownik będzie miał prawo make trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut po przepracowaniu 16 godzin.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz make nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 [email protected]

Lega artis aplikacja

Przeczytaj całość tutaj: 35 dni urlopu i to już od tego roku. Są jednak pewne haczyki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

w-polsce-zauwaza-sie-zmiane-postawy-spoleczenstwa-wobec-ukrainy

W Polsce zauważa się zmianę postawy społeczeństwa wobec Ukrainy

sad-odrzucil-pozew-zony-macrona-przeciwko-kobietom,-ktore-nazwaly-ja-transplciowa

Sąd odrzucił pozew żony Macrona przeciwko kobietom, które nazwały ją transpłciową