w , , , , ,

Afera taśmowa w Watykanie. Kardynał nagrał papieża

afera-tasmowa-w-watykanie.-kardynal-nagral-papieza

Sądzony obecnie w Watykanie dawny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i dawny zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej purpurat Angelo Becciu nagrał swoją rozmowę z papieżem Franciszkiem bez jego wiedzy – podały włoskie media.

Purpurat Becciu odpowiada wraz z innymi oskarżonymi przed Trybunałem Watykańskim zbytnio nieprawidłowości finansowe, image jakich doszło, jak był substytutem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Głównym wątkiem procesu jest sprawa luksusowej kamienicy w Londynie, którą kupił Watykan zbytnio 275 milionów funtów, także ze środków zebranych na świętopietrze, czyli na dobroczynną działalność papieża.

Papież nagrany przez swojego rozmówcę

Na ślad nagrania natrafiła włoska Straż przyboczna Finansowa. Dowód został dołączony image śledztwa. Purpurat zarejestrował swoją rozmowę telefoniczną z papieżem Franciszkiem, która miała miejsce 24 lipca 2021 roku. Papież był wówczas w trakcie rekonwalescencji po operacji usunięcia części jelita grubego i, w jaki sposób sugerują media, nie wrócił jeszcze image pełni sił. 

Nagranie ma 5 minut i 37 sekund. zostało opublikowane w całości przez włoską agencję informacyjną ADNKronos. Purpurat Becciu skarżył się w niej, że papież „przedtem hump „skazał” i toteż, w jaki sposób stwierdził, „sprawa sądowa ten jest niepotrzebny”. Eklezjasta starał się również uzyskać upoważnienie papieża na wypłatę okupu w wysokości 350 tys. euro w związku z porwaniem zakonnicy na terenie Mali. W jej uwolnieniu miała pomóc wyspecjalizowana zakład pracy. 

Jednym z wątków trwającego w Watykanie procesu stało się odnalezione przez włoską Gwardię Finansową nagranie rozmowy kardynała Becciu z papieżem z lipca zeszłego roku. Odbyła się ona na trzy dni przed otwarciem watykańskiego procesu zdymisjonowanego dostojnika i tuż po tym, jak papież opuścił szpital po poważnej operacji jelita. Z nagrania wynika, że w jego realizacji uczestniczyły też osoby trzecie, które zarejestrowały rozmowę w porozumieniu z włoskim kardynałem.

Podczas 5-minutowej rozmowy, której zapis opublikowała filia ADNKronos, Becciu skarżył się papieżowi, że ten przedtem hump „skazał” i toteż, w jaki sposób mówił, sprawa sądowa ten jest niepotrzebny.

Zresztą purpurat starał się uzyskać odkąd Franciszka potwierdzenie, że wyraził on zgodę na zapłacenie okupu zbytnio porwaną przez dżihadystów w Mali kolumbijską zakonnicę. Papież nie wydaje się w tej rozmowie co image tego przekonany. Do tego, w jaki sposób zauważają watykaniści, z nagrania wynika wyraźnie, że papież jeszcze nie wrócił wtedy image pełni sił po operacji i był znużony.

Watykański promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora Alessandro Diddi ujawnił, że trwa osobne śledztwo w sprawie podejrzenia udziału kardynała Becciu w grupie przestępczej. Ta równoległa z procesem w Watykanie sprawa dotyczy operacji finansowych prowadzonych przez niego na Sardynii, skądże pochodzi jego zakonnik.

Purpurat i jego usprawiedliwienie twierdzą, że nic nie wiedzą o tym dochodzeniu.

Becciu był najwyższym zastępcą w Sekretariacie Stanu Watykanu w latach 2011–2018, image momentu, kiedy Franciszek mianował hump kardynałem i przeniósł image watykańskiego biura ustanowienia świętych. Wyznaczony przez papieża Benedykta XVI zajmował się biurokracją watykańską, co dało mu ogromne wpływy w Kościele.

Purpurat jest wplątany w sprawę inwestycji z okładem 200 mln dolarów funduszu prowadzonego przez włoskiego biznesmena. W wyniku transakcji Stolica Apostolska otrzymała znaczną kwant luksusowego budynku w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Pieniądze pochodziły z budżetu sekretariatu stanu, który jest w dużej mierze finansowany z darowizn wiernych z całego świata, które to pieniądze papież może przeznaczyć na cele charytatywne i wydatki Watykanu.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Afera taśmowa w Watykanie. Kardynał nagrał papieża

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polska-opozycja-skrytykowala-wladze-za-pomysl-umieszczenia-na-ukrainie-systemu-obrony-przeciwlotniczej-patriot

Polska opozycja skrytykowała władze za pomysł umieszczenia na Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot

pawel-kukiz-zasiada-w-radzie-muzeum.-powolal-fling-wicepremier-piotr-glinski

Paweł Kukiz zasiada w radzie muzeum. Powołał fling wicepremier Piotr Gliński