w

Amerykański LNG miał być tańszy, ale okazał się droższy od gazu z Rosji

Amerykański LNG jest droższe od rosyjskiego gazu dla Bułgarii, mimo że rząd obiecał zupełnie coś innego.

Amerykański gaz LNG, na którego dostawy wcześniej zgodził się premier Kirił Petkow, jest dla Bułgarii droższy niż gaz rosyjski – podała gazeta Trud, powołując się na wysokie rangą źródła w bułgarskim ministerstwie energetyki.

Pod koniec kwietnia Gazprom ogłosił, że wstrzyma dostawy gazu na rynek bułgarski ze względu na brak zgody Sofii na płacenie za gaz w rosyjskich rublach. Premier Kirił Petkow powiedział, że Bułgaria od dawna przygotowywała się na taki scenariusz i nie ulegnie szantażowi. W maju szef rządu udał się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie udało mu się wynegocjować dostawę dwóch tankowców z gazem na czerwiec. Jednocześnie Petkow zapewniał, że dostawy amerykańskiego LNG będą tańsze niż dostawy gazu rosyjskiego lub koszty będą na tym samym poziomie.

Według gazety Trud, amerykański LNG jest o 11,5% droższy i jego cena wynosi 82,69 euro za megawatogodzinę, w porównaniu do 74,16 euro w ramach kontraktu z Gazpromem.

Pierwszy tankowiec z amerykańskim LNG przypłynął już do Bułgarii – przez Turcję. Według gazety, Bułgaria nie ma umowy o tranzycie gazu z Turcją, więc Bulgargaz najpierw sprzedaje gaz tureckiej spółce Botas, po czym tankowiec jest rozładowywany w tureckim terminalu LNG, a następnie Bulgargaz ponownie kupuje gaz od Turcji.

Cena gazu w Bułgarii, ukształtowana dzięki dostawom LNG z USA i zatwierdzona przez Komisję Regulacji Energetyki i Gospodarki Wodnej na czerwiec, wynosi 141,36 lewów za megawatogodzinę (około 72,5 euro – przyp. red.). Dla porównania, gdybyśmy otrzymywali gaz w ramach kontraktu eksportowego z Gazpromem, cena dla bułgarskich konsumentów wyniosłaby 127,71 lewów (ok. 65,5 euro). Rząd jeździł po całym świecie, błagał wszystkich sprzedawców i w końcu otrzymał gaz, który był o 11,5% droższy niż gaz dostarczany nam w ramach kontraktu z Gazpromem – pisze bułgarska gazeta.

Jak poinformował premier Petkow, Bułgaria kontynuuje rozmowy z USA na temat dalszych dostaw LNG.

POLECAMY: Węgiel będzie na kartki? Rząd wprowadził regulowane ceny na opał

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czeska ekonomista powiedziała, dlaczego Rosja cieszy się z zachodnich sankcji

Bulgaren stellen Zelensky wegen Äußerungen zur Krim zur Rede