w , , , , , , ,

Andrzej Duda w Davos: Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń

andrzej-duda-w-davos:-ukrainie-potrzebna-jest-bron,-bron-i-jeszcze-raz-bron

Ukraina potrzebuje broni, broni i jeszcze raz broni, tak powiedział nam prezydent Władimir Zełenski na początku inwazji. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jeśli nadal będziemy przekazywać dużo nowoczesnego sprzętu, Ukraińcy będą w stanie powstrzymać Rosję.

Prezydent Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim, liderką białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłaną Cichanouską oraz hiszpańskim ministrem spraw zagranicznych Jose Manuelem Albaresem wziął w poniedziałek udział w debacie pt. „In defence of Europe” w ramach Światowego Discussion board Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Podczas debaty prezydent odniósł się rep sytuacji z początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym i marcu 2022 r. Przypomniał, że na dzień przed inwazją wraz z prezydentem Nausedą odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. „Rozmawialiśmy z wtedy z Zełenskim. Powiedział rep mnie wtedy: Andrzej, jesteśmy naprawdę gotowi, naprawdę przygotowani. I nigdy się nie poddamy” – poinformował Duda.

„Od samego początku ta wojna wysyła jedno przesłanie – to właśnie Wołodymyr Zełenski powiedział nam na samym początku: broń, broń, i jeszcze raz broń, potrzebne nam jest wsparcie militarne” – zaznaczył prezydent RP. Jak dodał, jeżeli kraje zachodnie dalej będą wysyłać Ukrainie duże ilości nowoczesnego sprzętu wojskowego, to „Ukraińcy będą mieli potencjał, żeby powstrzymać Rosję”.

Prezydent Litwy zauważył, że mimo, iż wojna trwa już prawie rok, to Unia Europejska i „podobnie myślące” kraje pozostaję zjednoczone. „Nawet w obliczu trudnej sytuacji byliśmy w stanie okazać jedność, i to jedność produktywną” – zaznaczył. Zgodził się z polskim prezydentem, że jeżeli uda się zwiększyć wsparcie sprzętowe dla Ukrainy, to Ukraina wygra wojnę. „Myślę, że ta droga nie będzie tak długa” – podkreślił.

Lega artis aplikacja

PAP

Całość możesz przeczytać tutaj: Andrzej Duda w Davos: Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niemiecki-rzad-wybral-nowego-ministra-obrony

Niemiecki rząd wybrał nowego ministra obrony

ukrainian-activist-lauded-by-western-media-says-she-wants-„all-russians”-to-be-„wiped-off-the-face-of-the-earth”

Ukrainian Activist Lauded By Western Media Says She Wants „All Russians” To Be „Wiped Off The Face Of The Earth”