w

Austria zapowiada reaktywację elektrowni węglowej

sc: pixabay

W niedzielę koncern OMV poinformował, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż powinno. Minister energetyki zapowiedziała w niedzielę wieczorem w programie „ZiB 2 am Sonntag”, że w razie braku gazu reaktywowana zostanie zasilana węglem elektrociepłownia Mellach (Styria), aby „w sytuacji awaryjnej” można było tam ponownie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ciepło.

Minister energetyki Leonore Gewessler (Zieloni) ogłosiła decyzję rządu po konsultacji z kanclerzem Karlem Nehammerem (OeVP), ministrem gospodarki Martinem Kocherem (OeVP) oraz ekspertami ds. zabezpieczenia dostaw energii.

Elektrociepłownia w Mellach była ostatnią aktywną elektrownią węglową w Austrii, pracowała do wiosny 2020 roku. Jak zapowiedziała Kancelaria Federalna, obiekt ma zostać przygotowany do ponownego uruchomienia „w sytuacji awaryjnej”, gdy nie będzie wystarczającej ilości gazu.

„Konwersja obiektu zajmie miesiące” – dodała Leonore Gewessler, podkreślając, że celem Austrii jest zmniejszenie zależności od Rosji, aby w przyszłości „nie narażać się na szantaż”.

W niedzielę rano austriacka spółka OMV poinformowała, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż zwykle.

„Popyt na gaz jest obecnie dość niski, brakujące ilości można łatwo uzupełnić zakupami na rynku” – wyjaśniło OMV, informując, że magazyny gazu OMV w Austrii o łącznej pojemności 25 289 GWh są aktualnie zapełnione w 64 procentach.

Celem jest napełnienie zbiorników magazynowych w 80 procentach do 1 listopada 2022 roku.

Organizacje ekologiczne (Global 2000, Greenpeace) wyraziły „zaniepokojenie rządowymi planami, ogłoszonymi w niedzielę wieczorem” – informuje apa. Zaapelowały też o przyspieszenie transformacji energetycznej w Austrii.

„Reaktywacja węgla jest niedopuszczalna” – podkreśliła ekspert Greenpeace, Jasmin Duregger.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tak Kijów się bawi w czasie „wojny”

Porozumienie o liberalizacji transportu UE-Ukraina szkodliwe dla Polski