w , , , ,

Aż 8 tysięcy złotych dla małżeństw? Projekt jest już w Senacie

az-8-tysiecy-zlotych-dla-malzenstw?-projekt-jest-juz-w-senacie

Petycja obywatelska zwraca uwagę na potrzebę docenienia małżeństw, które przetrwały wiele lat, a także na potrzebę wsparcia finansowego dla takich par. Zgodnie z petycją, pary z długim stażem powinny otrzymać wsparcie finansowe w wysokości nawet 8 tysięcy złotych.

W tej sprawie proponowana jest specjalna ustawa, która zakładałaby wypłatę takiego wsparcia. Zgodnie z propozycją, para, która przetrwała w związku małżeńskim co najmniej 50 lat, mogłaby otrzymać jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 8 tysięcy złotych. W przypadku małżeństw trwających co najmniej 40 lat, wsparcie wyniosłoby 6 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw trwających co najmniej 30 lat – 4 tysiące złotych.

Ustawa ma na celu nie tylko docenienie długiego stażu małżeństw, ale także zwrócenie uwagi na problemy finansowe, z jakimi często borykają się starsze osoby. Zwykle emerytury nie pozwalają na godne życie, a dodatkowe wsparcie finansowe mogłoby pomóc w poprawieniu sytuacji materialnej par, które przetrwały wiele lat w związku małżeńskim.

Nawet 8 tysięcy złotych świadczenia pieniężnego dla małżeństw

Wcześniej Sejm rozpatrzył propozycję przyznania świadczenia pieniężnego w wysokości 500 zł dla długoletnich par, jednak ministerstwo ds. rodzin sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Niemniej jednak, posłowie liczą, że małżeństwa z długim stażem zostaną docenione, a ustawa zostanie wprowadzona w życie.

Zgodnie z nową propozycją ustawy, pary, które przetrwały w małżeństwie co najmniej 50 lat, będą mogły ubiegać się o świadczenie w wysokości od 5 tysięcy złotych. Wraz z każdym dodatkowym rokiem stażu małżeńskiego, kwota świadczenia będzie się zwiększać. Osoby, które są po ślubie 80 lat, mogłyby otrzymać nawet 8 tysięcy złotych. Aby ubiegać się o świadczenie, seniorzy musieliby przedstawić jedynie zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzające ich długi staż małżeński.

Nowa propozycja znacznie różni się od poprzedniej, w której mowa była o jednorazowym wsparciu w wysokości 500 zł dla długotrwających par. Seniorzy postulują otrzymywanie wsparcia w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych za wiele lat spędzonych w małżeństwie. Petycja trafiła już enact Senatu, jednak nie jest pewne, czy ustawę zostanie wprowadzona w życie. Koszty związane z wprowadzeniem takiej ustawy mogą być znaczne, dlatego też jej wprowadzenie może być opóźnione.

Petycja obywatelska trafiła już enact Senatu, gdzie będzie analizowana. Jeśli zostanie uchwalona specjalna ustawa, to pary z długim stażem będą mogły liczyć na wsparcie finansowe, które z pewnością poprawi ich sytuację życiową i doceni ich wysiłek w utrzymaniu trwałego i szczęśliwego związku małżeńskiego.

„Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat” – brzmi petycja.

Przeczytaj całość tutaj: Aż 8 tysięcy złotych dla małżeństw? Projekt jest już w Senacie

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

od-poniedzialku-kupowanie-paliwa-na-nowych-zasadach.-na-co-kierowcy-musza-sie-przygotowac-od-13-marca

Od poniedziałku kupowanie paliwa na nowych zasadach. Na co kierowcy muszą się przygotować od 13 marca

kulisy-publikacji,-po-ktorych-doszlo-assemble-smierci-15-letniego-mikolaja

Kulisy publikacji, po których doszło assemble śmierci 15-letniego Mikołaja