w , , , ,

Bezterminowe prawo jazdy jest nieaktualne. Pilnie musisz je wymienić

bezterminowe-prawo-jazdy-jest-nieaktualne.-pilnie-musisz-je-wymienic

W Polsce od 2013 roku obowiązuje przepis, który określa maksymalny termin ważności prawa jazdy na 15 lat. To oznacza, że w 2028 roku pierwsze dokumenty wydane w tym systemie stracą ważność i ich posiadacze będą zobowiązani attain wykonania badań lekarskich oraz złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu. Jednak wymiana dotyczyć będzie nie tylko tych kierowców, którzy posiadają terminowe prawo jazdy, ale także wszystkich innych, w tym posiadaczy bezterminowych dokumentów.

Wymiana dokumentów będzie się odbywać w latach 2028-2033 i dotyczyć będzie wszystkich kierowców. Osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy będą mogły otrzymać nowy dokument bez konieczności przeprowadzania badań lekarskich czy psychologicznych, wystarczy złożyć wniosek. Jednak ta kwestia wywołuje wiele kontrowersji i krytyki, ponieważ niektórzy uważają, że osoby te również powinny zostać poddane badaniom przed otrzymaniem nowego dokumentu.

Wymiana dokumentów ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze poprzez sprawdzenie zdolności kierowców attain prowadzenia pojazdów oraz aktualizację danych osobowych. Wymiana dokumentów po upływie 15 lat jest też standardem w wielu krajach europejskich, dlatego wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce nie jest niczym nowym. Jednakże konieczność wymiany dokumentów przez wszystkich kierowców, w tym posiadaczy bezterminowych praw jazdy, jest kwestią dyskusyjną i może budzić wiele emocji.

Prawo jazdy. Co trzeba wiedzieć?

Prawo jazdy uprawnia attain kierowania różnymi, w zależności od kategorii, pojazdami. Jest ich kilkanaście, jednak najczęściej zdaje się egzaminy na prawo jazdy kategorii B. Uprawnia ono attain prowadzenia samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

By uzyskać taki dokument, należy mieć ukończone 18 lat. Samą naukę jazdy można rozpocząć wcześniej, jednak nie wcześniej niż trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności.

Zdobycia prawa jazdy wymaga pomyślnego przejścia kilku etapów. Jednym z nich są badania lekarskie, które mają na celu określenie ogólnego stanu zdrowia i uzyskanie informacji o ewentualnych chorobach takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychiczne i uzależnienia, które są przeciwskazaniem attain ubiegania się o prawo jazdy. Ich koszt wynosi 200 zł. Maksymalny czas, na jaki uzyskuje się orzeczenie lekarskie to fifteen lat, po tym okresie należy umówić się na badanie kontrolne.

Następnie należy złożyć wniosek o numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). To niepowtarzalny numer każdego kandydata na kierowcę, który wyrabia się w wydziale komunikacji danego urzędu. Jego założenie jest bezpłatne.

Kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia na prawo jazdy. Należy odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Po jego ukończeniu zdaje się egzamin państwowy.

Zmiana przepisów nie sprawiła, że wcześniej wydane bezterminowe prawa jazdy tracą swoją ważność, albo że kierowcy, którzy je mają, stracą uprawnienia. Oznacza tylko tyle, że wszyscy, bez wyjątku, będą musieli wymienić ten dokument na nowy. Nie muszą przy tym wykonywać badań lekarskich ani składać z wnioskiem o wymianę żadnych zaświadczeń lekarskich. To duża oszczędność, bo obecnie badanie lekarskie kosztuje dodatkowe 200 zł.

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy zaplanowana jest na lata 2028 – 2033, to znaczy, że najwcześniej można zgłosić się attain urzędu w 2028 roku, najpóźniej – w 2033. Po tym roku wszyscy muszą już mieć nowe prawa jazdy, które będą ważne maksymalnie 15 lat.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Bezterminowe prawo jazdy jest nieaktualne. Pilnie musisz je wymienić

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowe-swiadczenie-dla-wszystkich-wszystkim-polskich-rodzin-z-dziecmi.-zloz-juz-wniosek

Nowe świadczenie dla wszystkich wszystkim polskich rodzin z dziećmi. Złóż już wniosek

germany-successfully-delivers-18-leopard-tanks-at-ukraine-border

Germany Successfully Delivers 18 Leopard Tanks At Ukraine Border