w

Białoruś zakazuje importu żywności z Polski od stycznia

Po rozszerzeniu przez UE sankcji wobec Mińska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej Białoruś wprowadza zakaz importu produktów spożywczych z wielu krajów, w tym z Polski, poinformował polski resort rolnictwa.

Rząd białoruski opublikował 7 grudnia dekret, w którym stwierdza, że ​​szeroki zakres importu produktów rolnych i spożywczych z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii, zostanie zakazany od 1 stycznia 2022 r., poinformowało w piątkowym oświadczeniu białoruskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W oświadczeniu stwierdzono, że zakaz będzie obowiązywał przez sześć miesięcy.

Długa lista artykułów spożywczych, których import zostanie zakazany, obejmuje mięso, nabiał, warzywa, słodycze i sól, ale białoruskie ministerstwo ostrzegło, że w przyszłości do listy może zostać dodanych więcej produktów.

W oświadczeniu dodano, że niektóre produkty, takie jak żywność dla niemowląt, zostaną zwolnione z zakazu.

Import żywności z Polski objęty zakazem w I połowie 2021 r. wyniósł 127 mln euro, wynika z danych KOWR, nadzorowanego przez resort rolnictwa.

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli sankcje przeciwko Białorusi na spotkaniu 1 grudnia w Brukseli, wymierzone w osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny, w tym narodowe linie lotnicze Belavia.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niemcy przysięgają solidarność z Polską w walce granicznej na Białorusi

Biden ostrzega Putina przed „niszczącymi” konsekwencjami inwazji Rosji na Ukrainę