w

Biden wydaje 8500 żołnierzy na rozkaz „przygotowania się do rozmieszczenia” w związku z kryzysem na Ukrainie

sc:pixabay

Administracja Bidena w poniedziałkowe popołudnie postawiła wiele tysięcy żołnierzy amerykańskich w „gotowości” po tym, jak wcześniej informowano, że Biały Dom rozważa przeniesienie sił z Europy Zachodniej do Wschodniej w obliczu trwającego starcia Ukrainy z Rosją.

Urzędnicy amerykańscy potwierdzili rozkazy gotowości do The Wall Street Journal , nazywając je „rozkazami przygotowania do rozmieszczenia” , które zostały wydane żołnierzom w „kilku instalacjach w USA” zgodnie z oświadczeniem. Byliby gotowi na żądanie NATO.

Osobno rzecznik Pentagonu, John Kirby, ostrzegł na briefingu prasowym, że jak dotąd „nie podjęto jeszcze decyzji o rozmieszczeniu sił” , ale zamiast tego powiedział, że chodzi o „wysłanie silnego przesłania o zaangażowaniu NATO”. Powiedział : „Zrobimy to razem z nimi… tak naprawdę chodzi o uspokojenie wschodniej flanki NATO”.

Wśród ciągłych zapierających dech w piersiach raportów o krajach NATO wzmacniających obecność wojskową na wschodniej flance, Kirby powiedział, że w tym momencie Stany Zjednoczone „nie wykluczają ruchu wewnątrz teatru” wojsk w Europie.

Jeśli chodzi o liczby, Kirby podał, że aż 8500 żołnierzy mogłoby potencjalnie rozmieścić . „W sumie liczba sił, które sekretarz umieścił w stanie podwyższonej gotowości, dochodzi do około 8500 personelu” – powiedział Kirby. Co więcej, The Hill donosi o nowych oświadczeniach w następujący sposób :

Pentagon przygotowuje do 8500 żołnierzy amerykańskich do potencjalnego rozmieszczenia w Europie, gdy Rosja nasili agresję na Ukrainę.

„Stany Zjednoczone będą zdecydowanie działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które krzywdzą nas, naszych sojuszników lub partnerów” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek sekretarz prasowy John Kirby.

W związku z tym i na polecenie prezydenta Bidena, sekretarz obrony Lloyd Austin „ ustawił szereg jednostek w Stanach Zjednoczonych na zwiększoną gotowość do rozmieszczenia , co zwiększa naszą gotowość do zapewnienia sił, jeśli NATO powinno aktywować [Siły Odpowiedzi NATO } lub jeśli wystąpią inne sytuacje.”

Jednak, jak zauważył WSJ, „Pentagon nie powiedział, w jakich okolicznościach USA rozmieszczą wojska, ale urzędnicy powiedzieli, że może wysłać sygnał do Rosji, że USA szybko wzmocnią obronę sojuszników z NATO w przypadku Rosyjski wtargnięcie na Ukrainę”.

„Żołnierze mogą być również w stanie gotowości, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują, że są potrzebne do ewakuacji dziesiątek tysięcy Amerykanów mieszkających obecnie na Ukrainie , powiedzieli urzędnicy” – kontynuował raport . „Siły nie zostaną upoważnione do wkroczenia na Ukrainę, powiedzieli amerykańscy urzędnicy, ale mogą zostać wykorzystane do wsparcia każdej takiej sytuacji. Wiele sił musi być przygotowanych do przemieszczenia się w ciągu 18 do 36 godzin, powiedzieli urzędnicy amerykańscy”. Wyraźnie widać, że klęska afgańskiej ewakuacji i upokorzenie z sierpnia zeszłego roku, w tym zabitych żołnierzy amerykańskich, wciąż tkwi w umysłach urzędników obrony.

Aby przetłumaczyć tę ostatnią lawinę oświadczeń z administracji i Pentagonu, w której Kirby stwierdził, że „jest jeszcze czas na dyplomację” – w tej chwili strony rosyjska i amerykańska kontynuują w tym tygodniu bezpośrednie rozmowy w Europie… atmosfera wzmożonego strachu , „wysokie alarmy” i niekończące się pozowanie prawdopodobnie będą kontynuowane tylko do momentu osiągnięcia dyplomatycznego przełomu lub porozumienia. Tymczasem nawet urzędnicy w Kijowie zaczynają nazywać stale zaostrzoną retorykę w Waszyngtonie i Londynie  masową przesadną reakcją .

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Goldman Sachs ostrzega, że ​​ryzyko konfliktu na Ukrainie może wywołać podwojenie cen gazu NatGaz w UE

Przełom w sprawie broni nuklearnej? Iran i USA rozważają bezpośrednie rozmowy, gdy nabiera rozpędu