w

Borrell mówi, że UE nie wygrywa »bitwy narracji« w sprawie Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów G20 powiedział, że „globalna bitwa narracji” o Ukrainę jest „w pełnym rozkwicie”, a stanowisko UE w tej sprawie nie jest domin

Borrell zauważył, że w marcu 140 państw poparło rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającą rosyjską operację specjalną na Ukrainie. Żaden z krajów G20 poza Federacją Rosyjską nie głosował przeciwko rezolucji, przypomniał szef unijnej dyplomacji.

Jednak opinie o tym, jak iść naprzód, „ostro się różnią” – kontynuuje szef europejskiej dyplomacji. Podczas gdy kraje G7 (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, Francja, Japonia i USA) i ich podobnie myślący ludzie „są zjednoczeni w potępianiu Rosji i nakładaniu na nią sankcji”, inne kraje „często przyjmują inny punkt widzenia – przyznał Borrell.

Jego zdaniem z różnych powodów wielu trzyma się mało ważnego stanowiska: niektórzy są „bardziej zaniepokojeni konsekwencjami wojny dla siebie”, inni narzekają na „podwójne standardy” lub chcą utrzymać dobre stosunki z Federacją Rosyjską – lub „nie chcą opowiedzieć się po żadnej ze stron, ponieważ zagroziłoby to ich interesom geopolitycznym”.

„Globalna bitwa narracji trwa i w tej chwili nie wygrywamy” – powiedział Borrell.

Według niego rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow opuścił spotkanie G20 natychmiast po swoim przemówieniu i „nawet nie zawracał sobie głowy słuchaniem tego, co mówią inni”. „Ta decyzja mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, jak bardzo Rosja jest naprawdę zainteresowana forami wielostronnymi. Mam nadzieję, że niektórzy członkowie G20, którzy przyjmują postawę wyczekiwania wobec wojny na Ukrainie, zauważyli to” – podsumował.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tokio rozpoczyna się ceremonia pogrzebowa byłego premiera Japonii Shinzo Abe

Ceny materiałów budowalnych poszybowały w mocno górę