w

Borrell nie poparł idei całkowitego zakazu wydawania wiz dla Rosjan

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że nie popiera pomysłu całkowitego zakazu wizowego dla Rosjan.

„To bardzo kontrowersyjna propozycja… Niektóre kraje podjęły już pewne działania w tym zakresie, inne nie zamierzają jej popierać. Uważam, że wprowadzenie zakazu dla wszystkich Rosjan nie jest dobrym pomysłem. Musimy być bardziej selektywni” – powiedział, przemawiając na międzynarodowej konferencji w hiszpańskim mieście Santander. Przemówienie Borrella w języku hiszpańskim, przetłumaczone na angielski, było transmitowane na Twitterze przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych.

Powiedział, że główni rosyjscy biznesmeni nie powinni być wpuszczani do UE, „ale jest wielu Rosjan, którzy chcą opuścić kraj, którzy nie są przygotowani do przebywania tam w tej sytuacji”. Nie możemy zamykać drzwi przed takimi Rosjanami, nie sądzę, żeby to był dobry pomysł.”

Przedstawiciele kilku państw zachodnich apelowali ostatnio o zakaz wydawania wiz obywatelom Rosji, ale nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie.

Wcześniej premier Estonii Kaja Kallas, Estonia popiera zakaz. Również wcześniej rząd Finlandii zapowiedział, że kraj ten od początku września zmniejszy o połowę liczbę przyjmowanych w Rosji wniosków wizowych do 500 dziennie, przy czym 20 proc. czasu będzie zarezerwowane dla turystów, a 80 proc. dla osób podróżujących z powodów niezwiązanych z turystyką. Ponadto parlament Łotwy przyjął oświadczenie wzywające kraje UE do zaprzestania wydawania wiz obywatelom Rosji i Białorusi. Jednocześnie szereg krajów UE, w tym Grecja i Cypr, sprzeciwiały się takiemu ograniczeniu dla Rosjan.

Polski MSZ w geście solidarności z Ukrainą, który to działa bardzo niekorzystanie dla Polaków, zaapelował do krajów UE o wprowadzenie całkowitego zakazu wydawani wiz Rosjanom.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Media: ukraińscy uchodźcy w Szwecji zmuszeni do zbierania puszek i żebrania

USA twierdzą, że porozumienie NATO-UE w sprawie Ukrainy może się załamać