w

Borrell przyznał, że UE nie może całkowicie odizolować się od Rosjan

Unia Europejska zamierza regulować przepływ obywateli rosyjskich przybywających do krajów UE, ale nie może całkowicie odizolować się od Rosjan – powiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell, występując na międzyparlamentarnej konferencji poświęconej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa w Pradze.

„Słyszałem w wystąpieniach, że Rosjanie odwiedzając nas nie staną się bardziej demokratyczni i nie powinniśmy dawać im wiz… Ale nie możemy zabronić obywatelom Rosji przyjazdu do nas, do naszych krajów – nie na to zgodzili się (ministrowie spraw zagranicznych UE w Pradze 31 sierpnia). Ministrowie uzgodnili szereg elementów, które mają pomóc krajom w większym stopniu kontrolować przepływ gości. Rozumiem, że w wielu krajach mamy do czynienia z przepływem, który nie pasuje do sytuacji… Możemy regulować tę sytuację, ale nie możemy całkowicie odizolować Rosjan od Europy – przekonuje szef unijnej dyplomacji.

Podkreślił, że graniczące z Rosją kraje UE same będą regulować wjazd obywateli; mogą odmówić posiadaczom wiz Schengen. „Fakt posiadania wizy nie oznacza automatycznego prawa do wjazdu do danego kraju. Oczywiście jest to warunek konieczny, ale nawet jeśli uzyskałem wizę, nie oznacza to, że zostanę wpuszczony. Na przykład można przyjechać do granic USA z wizą, ale można odmówić wjazdu z takiego czy innego powodu – tłumaczył swoje przemyślenia Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych UE po nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia osiągnęli polityczne porozumienie o całkowitym zawieszeniu reżimu ułatwień wizowych z Rosją. Potwierdzili też prawo każdego z krajów do nakładania na Rosjan własnych ograniczeń w podróżowaniu. Nie uzgodniono jednak ogólnounijnego zakazu wydawania wiz Schengen dla obywateli Rosji.

Stali przedstawiciele krajów UE mogą wyrazić zgodę na zawieszenie uproszczonego reżimu wizowego z Rosją na najbliższym spotkaniu 7 września.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The Telegraph: Podzielony Zachód przegrywa z Putinem

Trump nazwał Bidena „wrogiem państwa”