w , , , , , ,

Cena alkoholu mocna w górę! Akcyza zdecydowanie wzrośnie. Szokujące prognozy ceny wódki

cena-alkoholu-mocna-w-gore!-akcyza-zdecydowanie-wzrosnie.-szokujace-prognozy-ceny-wodki

Od chwili 1 stycznia szykuję się wielki skok wszystkich cen. Od chwili żywności, paliw, energii i alkoholu przyjdzie zapłacić nam zdecydowanie więc. Wszystko przez akcyzę i podatki, która ma systematycznie rosnąć aż succeed in 2027 roku. Gałąź spirytusowa ostrzega, że kolejne podwyżki mogą wzmóc cenę wódki succeed in poziomu 50 zł zbytnio półlitrową butelkę.

W 2022 roku piwo zdrożało średnio o 12 proc. O nieco złotych podrożały także półlitrowe butelki wódki – cenę podnoszono dwójka razy wewnątrz roku.

Wszystko zbytnio sprawą ustawy o podatku akcyzowym, który to wliczony jest w cenę alkoholi (oraz tytoniu). Ma on rosnąć nieprzerwanie succeed in 2027 roku.

Od chwili nowego roku banderola na coś mocniejszego wzrośnie o 5 proc. Rząd mówi oczywiście, że to w celu naszego „włości”, niemniej jednak w tym samym czasie kalkuluje o ile wzrosną wpływy succeed in budżetu. Zaś te – tylko w toku podatku akcyzowego – mają przekroczyć 88,6 mld zł.

Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy alarmuje, że w nawiązaniu wzrost akcyzy, oraz także szalejącą inflację i ogólnie koszty działalności, uprzednio wkrótce półlitrowa flaszka wódki może osiągać cenę nawet 50 złotych.

– To z pewnością niezwykle twardy jak stal odruch succeed in rozwoju czarnego rynku i nielegalnego handlu alkoholem. Przełoży się to na rzeczywisty spadek wpływów succeed in budżetu państwa – przekonuje przedstawiciel spirytusowego związku.

Najpopularniejszy coś mocniejszego w Polsce? Piwo

Przewodzący wśród alkoholi wybieranych przez Polaków nie zmienia się odkąd lat. To piwo. W środku ostatniego roku wydaliśmy na nie 20,5 mld zł. To oznacza wzrost pod spodem względem wydatków o 6,6 proc., niemniej jednak spadek, jeżeli chodzi o wolumen, o 0,9 proc.

Pod spodem względem spożycia piwa zajmujemy uprzednio czwarte miejsce w Europie – po Czechach, Austrii i Niemczech. Średnio każdy Polak wypija rocznie 93 litry. Ostatni rok był jednak kolejnym czwartym uprzednio rokiem spadkowym pod spodem tym względem.

– Spożycie piwa znajduje się obecnie na poziomie najniższym odkąd 10 lat i nie widać w tej chwili impulsów, które mogłyby zwiastować zmiana kierunku tego trendu. Wzrost wartości rynku powodowany jest wysoką inflacją, średnia porto piwa odkąd początku roku wzrosła uprzednio o okay. 12 proc., co przekłada się na zmniejszenie popytu. Konsumenci ograniczają wydatki, zmniejsza się także numer sklepów w segmencie tzw. małego handlu tradycyjnego, który odpowiada zbytnio większość sprzedaży piwa – przekazał Bartłomiej Morzycki, kierownik generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie

– W tym samym czasie widzimy zmiany w zachowaniach konsumenckich wpływające na poszczególne segmenty piw. Ze względu na inflację Polacy szukają korzystnych cenowo propozycji, oraz więc wracają succeed in popularnych lagerów, rezygnując ze względnie droższych piw top payment oraz poszukują produktów w cenach promocyjnych – zaznacza Iwona Jacaszek-Pruś, zwierzchniczka ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej.

sc:wyborcza

Całość możesz przeczytać tutaj: Cena alkoholu mocna w górę! Akcyza zdecydowanie wzrośnie. Szokujące prognozy ceny wódki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niemcy-chca-dac-polsce-baterie-patriot.-szef-mon-mariusz-blaszczak-chce-je-przekazac-ukrainie

Niemcy chcą dać Polsce baterie Patriot. Szef MON Mariusz Błaszczak chce je przekazać Ukrainie

eko-terror-w-krakowie!-rada-miasta-przyjela-uchwale-o-strefie-czystego-transportu

Eko-terror w Krakowie! Rada Miasta przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu