w , , , , , , ,

Cena karpia na święta 2022. W tym roku padnie rekord?

Średnie spożycie ryb i organizmów wodnych w Polsce od chwili wielu lat jest na stałym, raczej niskim poziomie 11-13 kg na osobę za roku – wynika z danych uzyskanych przez Własny Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Attain Bożego Narodzenia pozostał niecały miesiąc, wiele osób wprzódy teraz planuje budżet na nadchodzące święta. W wielu domach nieodłącznym elementem na wigilijnym stole jest karp, którego opłata w tym roku może naprawdę wywoływać szok. Według prognoz hodowców, zbyt kilogram ryby trzeba będzie zapłacić 30 proc. więcej niż przed rokiem. Najdrożej ma egzystować tuż przed Wigilią.

Karp ryba
SC: pixabay

Smażony karp to tradycyjna potrawa, bez której wielu Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Wyliczenia ekspertów wskazują, że w tym roku świętowanie będzie wyjątkowo drogie – inflacja nie ominie również rynku ryb. Ile trzeba będzie zapłacić zbyt karpia tuż przed świętami? Wyższe ceny widać wprzódy teraz.

Opłata karpia żywego 2022

W ubiegłym roku kilogram świeżego karpia od chwili hodowców kosztował średnio 20 zł. Nieco złotych droższy był tuż przed świętami. W 2022 roku, na miesiąc przed Bożym Narodzeniem, opłata świeżej ryby waha się od chwili 30 attain 40 złotych zbyt kilogram. Jej wysokość zależy od chwili lokalizacji oraz hodowców – ci zgodnie wskazują, że tuż przed Wigilią powinno się spodziewać się podwyżek.

Trochę drożej jest w marketach – zupa sklepy sprzedające żywe ryby oferują karpia w cenie wynoszącej przynajmniej 30 zł zbyt kilogram.

Opłata karpia będzie rosnąć

Zarówno hodowcy, jakże i sprzedawcy detaliczni zdążyli w ostatnich latach przyzwyczaić attain tego, że w grudniu ceny karpii są wyższe niż w listopadzie. Nie w inny sposób powinno egzystować w tym roku. Co jednak najgorsze, w zestawieniu z z 2021 rokiem szacuje się, że będzie trzeba zapłacić więcej o około 30%. Niewykluczone, że podwyżki cen w wybranych miejscach będą jeszcze wyższe.

Uprzednio najpierw listopada karpie pojawiły się w ofercie popularnych supermarketów. W zależności od chwili sieci ceny kształtują się od chwili około 50 zł attain nawet 70 zł zbyt kilogram ryby. Odkąd czego zależy opłata karpia? Otóż decydując się na zakup w popularnych sieciach sklepów, attain wyboru mamy karpia patroszonego, dzwonka karpia, mimo to też filet z karpia. Opłata uzależniona jest zatem od chwili tego, którą z wymienionych opcji wybierzemy.

Święta Bożego Narodzenia 2022 jeszcze droższe

– Zobaczymy, ile tej ryby będzie wówczas na rynku. Z pewnością ceny w marketach będą warunkowały sprzedaż w punktach detalicznych, i sieci handlowe czekają attain ostatniej chwili z kontraktowaniem tych ryb – dodaje.

Zdaniem naszego rozmówcy, opłata karpia nie powinna przekroczyć w tym roku 30 zł zbyt 1 kg. Nietrudno się domyślić, że ceny karpi zastanawiają nie tylko sprzedawców, mimo to także konsumentów. Innymi słowy zrezygnują z tej lubianej na święta ryby?

Czym zastąpić świątecznego karpia?

Na wigilijnym stole według tradycji nie może zawieść ryby. Karp stał się popularny po II wojnie światowej. Wcześniej na polskich stołach mogliśmy znaleźć szczupaki i sandacze. Możemy zastąpić karpia również pstrągiem, którego opłata zbyt kilogram wynosi 38 zł, halibutem zbyt 53 zł, dorszem zbyt 65 zł, to znaczy wspomnianym sandaczem, którego opłata wynosi 30 zł. Zbytnio tyle samo dostaniemy kilogram szczupaka.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Cena karpia na święta 2022. W tym roku padnie rekord?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wojsko przeprowadza ćwiczenia w Polsce na wypadek braku dostaw prądu

Sasin: Paliwo w nowym roku będzie droższe. Benzyna przekroczy 9 złotych?!