w

Ceny żywności w Szwecji wzrosły w ciągu roku o 13,5 proc.

Ceny żywności w Szwecji wzrosły w lipcu 2022 r. średnio o 13,5% rok do roku, najwięcej od połowy lat 80. Również w lipcu ceny żywności wzrosły o 3,2% rok do roku – wynika z raportu Nordea Bank o inflacji w Szwecji.

„Jeśli chodzi o inflację bazową (w lipcu – red.), to ceny żywności nadal szybko rosły i były znacznie wyższe niż oczekiwano, zwiększając się aż o 3,2% w ujęciu miesięcznym i o 13,5% w ujęciu rocznym – to najwyższe tempo w ujęciu rocznym od połowy lat 80-tych” – napisano w raporcie.

Według analityka Nordei Thorbjorna Isakssona, cytowanego przez Aftonbladet, „inflacja cen żywności szaleje”. Jego zdaniem liczby zawarte w raporcie „to bardzo duży wzrost”.

Według gazety, najbardziej wzrosły ceny ogórków i kawy, natomiast najmniejszy wzrost cen odnotowały słodycze, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Nordea zauważyła, że wskaźnik cen konsumpcyjnych o stałej stopie procentowej (CPIF) wyniósł 8,0% w lipcu i 8,5% w czerwcu.

Inflacja w Szwecji wyniosła w maju 7,2% i była najwyższa od 1991 roku.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Media o katastrofie ekologicznej na Odrze: „W Odrze pływa już tylko śmierć”

Władze Nowego Jorku »znajdują« wirusa polio w ściekach