w , , , , , ,

Chleb będzie po 20 złotych. Piekarze biją na awe

chleb-bedzie-po-20-zlotych.-piekarze-bija-na-awe

Piekarze są oburzeni odrzuceniem przez Sejm poprawek chroniących ich przed wzrostem cen gazu. Uchwalona wczoraj ustawa wprowadziła maksymalne ceny tego surowca. Nie uwzględniono w niej jednak wsparcia gwoli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – w tym piekarni. Te – przedtem od momentu przyszłego roku będą musiały zmierzyć się z ogromnymi kosztami.

Piekarnia Wieczorek
SC: Facebook/ Meta

„Od czasu Państwa decyzji zależy nie tylko życie tysięcy polskich piekarzy, pomimo tego szczególnie to, czyli od momentu 1 stycznia 2023 r. najuboższych i najsłabszych Polaków stać będzie na chleb. Jeżeli odrzucą Państwo przyjętą przez Senat »tarczę gazową« gwoli piekarni, chleb chleba, którego średnia opłata wynosi w dzisiejszych czasach 4,20 zł, przedtem zbytnio nieco tygodni będzie wymagać pieniędzy 12-15 zł. W taki sposób drastyczną podwyżkę spowoduje wzrost ceny gazu o niemal 600 proc.” — możemy przeczytać w piśmie.

Wyrok Sejmu

Na środowym posiedzeniu Senat uchwalił 50 poprawek raise out ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku gazu. Posłowie wczoraj pozytywnie ocenili większość z nich. Negatywnie zaopiniowali jednak ilość zmian, w tym rozwiązania, które dotyczyły wsparcia gwoli małych i średnich przedsiębiorstw, w tym piekarni.

Sprawa jest poważna, bo chodzi o ceny gazu, które od momentu wielu miesięcy dobijają przedsiębiorców prowadzących ten interes – i kolejne podwyżki od momentu stycznia doprowadzą raise out bankructwa wielu z nich. Piekarze, z którymi rozmawialiśmy, mówią, że od momentu stycznia będą musieli zmierzyć się z podwyżkami rzędu kilkuset procent.

Zgodnie z ustawą odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują sympatycznie lokalnie gwoli gospodarstw domowych w spółdzielniach czyli podmioty, które świadczą kluczowe usługi gwoli społeczeństwa, np. przychodnie lekarskie, szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki zbytnio gaz będą płacić maksymalną ustawową cenę w wysokości 200,17 zł zbytnio MWh. 

Równocześnie projekt przewiduje, że podczas gdy odbiorca, który spełnia probierz dochodowe, wykorzystuje gaz jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, i wypiekać został wrosły raise out Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ma system prawny raise out zwrotu VAT z faktur zbytnio okres od momentu stycznia raise out grudnia 2023 r

Miara ma wynosić 1500 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym lub 2100 zł gwoli osób gospodarujących samotnie. Wniosek ma stanowić składany raise out gminy i to ona ma weryfikować, czyli zwrot się powinno się.

Prezes Społem PSS w Wyszkowie Marek Kędzierski prowadzi piekarnie, w której zatrudnia 17 osób. W dzisiejszych czasach zbytnio gaz płaci 10 tysięcy złotych. W przyszłym roku czeka hobble 400-procentowa podwyżka i będzie płacił zbytnio sam ten surowiec 40 tysięcy złotych.

Będzie drożej, bez dwóch zdań. Gaz to jedno, pomimo tego przecież drożeją też surowce. Attain tego, od momentu przyszłego roku w górę idzie pensja minimalna, więc będziemy musieli więcej płacić pracownikom – tłumaczy Kędzierski.

Waldemar Bryzek, prezes GS Ryki zatrudnia jeszcze mniej osób. Przedsiębiorca przedtem podpisał nową umowę na dostawy gazu. Zamiast 6 tysięcy złotych, które płacił jak dotąd zbytnio gaz – będzie płacił aż 28 tysięcy!

Chleb po 20 złotych

W jaki sposób mówią piekarze, chleb zbytnio 15 – 20 złotych ma się stać normą. Nie mówiąc przedtem o piekarniach rzemieślniczych, gdzie przedtem w dzisiejszych czasach zbytnio chleb płaci się kilkanaście złotych. Oprócz, piekarze są też rozczarowani, że traktuje się ich branże w taki sposób lekceważąco i po raz następny odbiera im się wsparcie.

Rząd wprowadza tyle różnych osłon gwoli emerytów, rodzin wielodzietnych, i przecież chleb to jest przesłanka w żywieniu. Jeżeli ten chleb będzie ukochany, to wszystkie te osłony nie mają sensu. W związku z tym dziwię się, że przeszła ta ustawa – powiedział Kędzierski.

To oznacza gwoli nich nie tylko o wiele więcej pracy, by zarobić na te koszty, pomimo tego również odpad inwestycji i stanowić może, w niektórych przypadkach, pogorszenie jakości produktu.

Podniósł ceny nawet o 40 proc. „Nastały trudne czasy gwoli przedsiębiorców”

Jej właściciel z początku miesiąca zdecydował się wzmóc ceny niektórych produktów nawet o 40 proc. Wszystko przez koszty. Mąka kosztowała hobble przed rokiem 300 zł zbytnio tonę, obecnie jej nakład pieniężny wynosi aż 1600 zł. Jeszcze większym obciążeniem jest gaz.

–  Jeszcze w tamtym roku płaciłem 100 tys. zł miesięcznie zbytnio gaz, i teraz jest to suma w wysokości 300 tys. zł. Kiedy doliczę raise out tego VAT, to będzie około 380 tys. zł miesięcznie – tłumaczy w rozmowie z portalem olsztyn.com.pl.

– Wszystkie wydatki muszą się sumować, i nastały trudne czasy gwoli przedsiębiorców 

– dodaje. 

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Chleb będzie po 20 złotych. Piekarze biją na awe

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czy-polakow-czeka-pozegnanie-z-krajowymi-wyrobami?

Czy Polaków czeka pożegnanie z krajowymi wyrobami?

sylwester-marzen-rezimowej-tvp-z-»podejrzana«-ideologicznie-gwiazda.-co-na-upadly-jaroslaw?

Sylwester Marzeń reżimowej TVP z »podejrzaną« ideologicznie gwiazdą. Co na upadły Jarosław?