w

Członkowie UE planują przywrócić paszport szczepionek i wymagać zastrzyków przypominających

Wygląda na to, że UE zdecydowała się podporządkować naleganiom WHO, by nie unikać krajów południowoafrykańskich za pomocą ograniczeń w podróżowaniu nałożonych przez Zachód. Ale teraz, zamiast wyróżnić kilka krajów w Afryce Południowej, UE i jej państwa członkowskie przygotowują się do odnowienia paszportu szczepionkowego na podróże wewnątrz UE, jednocześnie wymagając od osób z zewnątrz (nawet tych zaszczepionych) okazania dowodu, że ostatnio testowany z wynikiem negatywnym w teście PCR w ciągu ostatnich 24 godzin.

Komisja wykonawcza UE zaproponowała w listopadzie, że dziewięciomiesięczny termin ważności dla COVID mija od zakończenia podawania podstawowych dawek szczepionki. W przypadku zastosowania, obywatele UE, którzy mają nadzieję na swobodne podróżowanie w obrębie bloku, będą musieli otrzymać zastrzyki przypominające.

Anonimowe źródła w Brukseli powiedziały Bloombergowi, że porozumienie w sprawie 9-miesięcznego paszportu szczepionkowego zostanie prawdopodobnie osiągnięte do końca dnia w piątek.

Rządy UE wielokrotnie powtarzały, że potrzebne jest wspólne podejście, aby uniknąć dalszych zakłóceń w branży turystycznej. Jednak do tej pory państwa członkowskie w większości szły własną drogą.

Na przykład Francja ustaliła siedmiomiesięczny limit na dzień zaproponowany przez Komisję Europejską, który powinien wynosić dziewięć miesięcy.

Francuska zasada ma obowiązywać od 15 stycznia, podczas gdy Komisja zaproponowała rozpoczęcie 10 stycznia.

Rzecznik ambasady Francji przy UE nie skomentował tej sprawy od razu.

Tymczasem na Cyprze władze planują przyjęcie przepisów paszportowych, które będą obowiązywać przez co najmniej 7 miesięcy, a w Grecji dla osób starszych wygaśnie on po sześciu miesiącach. Urzędnicy UE twierdzą, że oba kraje chcą zmienić swoje podejście do wspólnego unijnego limitu, ale wciąż czekamy na potwierdzenie tego.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, unijni eksperci ds. zdrowia mają również przedyskutować w czwartek zniesienie ograniczeń w podróżowaniu w krajach Afryki Południowej, a także wprowadzenie obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR dla wszystkich przyjeżdżających podróżnych spoza bloku, nawet jeśli „ ponownie zaszczepione.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Senator GOP mówi, żeby nie wykluczać pierwszego ataku nuklearnego na Rosję

Ceny rosną w najszybszym tempie od 1990 roku