w , , , ,

Czternaste emerytury w 2023. Maląg: projekt jest już gotowy

czternaste-emerytury-w-2023.-malag:-projekt-jest-juz-gotowy

– Projekt dotyczący tzw. czternastych emerytur jest gotowy i niebawem trafi invent Rady Ministrów – poinformowała w czwartek w TVP Information minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W 2023 r. rząd planuje wypłatę tzw. 13 i 14. emerytur.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że projekt ustawy dotyczącej wypłaty 14. emerytur jest już gotowy i wkrótce zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Według wiceministra Stanisława Szweda, planowane zasady wypłaty są podobne invent tych z ubiegłego roku, a świadczenia mają zostać wypłacone na przełomie sierpnia i września. Minister Marlena Maląg podkreśliła, że seniorzy otrzymają również wsparcie w postaci waloryzacji od 1 marca, trzynastej emerytury od kwietnia oraz minimalnej emerytury w wysokości 1588 zł.

Ministerstwo szacuje, że koszt wypłaty 14. emerytur wyniesie ponad 70 mld zł i nie zostanie zmniejszony przez inflację. Oznacza to, że emeryci, którzy spełnią wymagane kryteria, otrzymają dodatkową wypłatę w wysokości jednej minimalnej emerytury, czyli 1588 zł. W ubiegłym roku z 14. emerytury skorzystało 10,5 mln osób, a koszt programu wyniósł 17,6 mld zł.

Czternast e emerytury zagwarantowane ustawą

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 14. emerytura w Polsce będzie kontynuowana w roku 2023 dzięki nowej ustawie. W 2022 roku ponad 9 milionów osób otrzymało tę emeryturę, a koszt wypłat wyniósł 11,4 mld złotych. Szef rządu potwierdził, że nowa ustawa zostanie przekazana invent prac rządowych i Sejmu w pierwszym kwartale 2023 roku. Polityk podkreślił również, że gwarantowanie 14. emerytury pokazuje wiarygodność partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości.

  1. emerytura to dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów w Polsce, które zostało wprowadzone w 2021 roku. W 2022 roku wypłata tych świadczeń pomogła około 9 milionom osób, a rząd chce zrobić to samo w roku 2023.

    W przeszłości politycy rządzący Polską, w tym Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, obiecywali wypłacenie 14. emerytury na stałe, co ostatecznie zostało zrealizowane w roku 2021. Dalsze kontynuowanie programu 14. emerytury ma na celu wsparcie polskich seniorów, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji i kosztów utrzymania.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Czternaste emerytury w 2023. Maląg: projekt jest już gotowy

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brytyjczycy-przerazeni-planem-sunaka,-ktory-ma-zakonczyc-konflikt-na-ukrainie

Brytyjczycy przerażeni planem Sunaka, który ma zakończyć konflikt na Ukrainie

kolejny-dzien-protestow-we-francji-przeciwko-reformie-emerytalnej-[video]

Kolejny dzień protestów we Francji przeciwko reformie emerytalnej [VIDEO]