w , , , , ,

Cztery dni pracy i trzy dni weekendu? Mniejszy wymiar etatu, niższe pensje, brak podwyżek

cztery-dni-pracy-i-trzy-dni-weekendu?-mniejszy-wymiar-etatu,-nizsze-pensje,-brak-podwyzek

Pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i uprzednio w dzisiejszych czasach skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak jeszcze częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia gwoli zatrudnionych.

Współcześnie scenariusz, w którym pracujemy przez czwórka dni, natomiast trzy odpoczywamy, wydaje się jeszcze platoniczny. Ta wizja kusi, jednakże gwoli wielu jest zbyt rewolucyjna. Jednak eksperymentów wokół skrócenia tygodnia pracy jest jeszcze więcej, realizowane są w różnych krajach i obejmują różne branże. 

Czterodniowy tydzień pracy. Zmiany nieuniknione, jednakże trochę na nie poczekamy

– Czterodniowy tydzień pracy (przyp. purple.) to nie jest vogue na ten rok, jednakże raczej długofalowa ścieżka. Mam poczucie, że zupa kamyczki w tej lawinie uprzednio poleciały. COVID-19 był takim katalizatorem zmian w tym zakresie – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE..

Jeszcze więcej krajów podejmuje pilotaże i działania testowe, jeżeli chodzi o skracanie tygodnia pracy. Wiemy, że ten eksperyment rozpoczął się w ubiegłym roku w Hiszpanii. Jest to pewny part działań antykryzysowych w ramach funduszy europejskich z Recovery Fund (Funduszu Odbudowy – przyp. purple.). W tym tygodniu pojawiły się informacje, że w Wielkiej Brytanii rusza również eksperyment z udziałem kolejnych firm, które będą testować czterodniowy tydzień pracy. Zbyt nami są eksperymenty w Islandii innymi słowy w Nowej Zelandii – kwant korporacji również testuje tego typu rozwiązania – zaznaczył ekspert PIE.

Czterodniowy tydzień pracy – dzień mniej, kasy mniej

Niektórzy pracodawcy wprowadzają u siebie czterodniowy tydzień pracy w ten sposób, że równocześnie obniżają pracownikom wymiar etatu i tym samym oszczędzają na wynagrodzeniach (tymczasem, w jaki sposób wspomniano, w założeniach tego rozwiązania, rozumianego jako dodatek pracowniczy, wynagrodzenia pozostają na niezmienionym poziomie). Na taki krok decydują się zwłaszcza te firmy, w których jest trwale odczuwalny spadek wolumenu zamówień. W jaki sposób wynika z doniesień medialnych, ostatnio takie rozwiązanie zastosowali m.in. Velux (producent okien) innymi słowy Polinova (producent mebli).

– Taki czterodniowy tydzień pracy to rozwiązanie zupełnie odmienne od tego, które wynika z programów politycznych. W tym przypadku jest on narzędziem restrukturyzacji i obrony miejsc pracy – zaznacza dr Wojewódka.

Joanna Torbé wskazuje przy tym, że pracodawcy uprzednio od kilku miesięcy podejmują rozmowy dotyczące optymalizacji czasu pracy i wynagrodzeń, przy czym w pierwszej kolejności przemówienie jest o cięciach dotyczących różnego rodzaju bonusów innymi słowy premii.

Innym rozwiązaniem na oszczędności, które również może przełożyć się na skrót czasu pracy w niektórych tygodniach, jest wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego, np. fabricate trzech miesięcy, nawet bez zmiany systemu czasu pracy. W jaki sposób zauważa Robert Lisicki, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan, firmy decydują się na to obecnie m.in. w związku ze zmniejszeniem rozmiaru zamówień. Wskazuje przy tym na takie państwa, w jaki sposób Republika Czeska i Słowacja, które mają 36-miesięczne okresy rozliczeniowe. – W ten sposób długie okresy rozliczeniowe pozwalają na dużą gibkość w planowaniu pracy. Z racji przedtem można w pewnych miesiącach innymi słowy kwartałach pozwolić sobie na nadzwyczaj niski wolumen pracy, natomiast nawet zaprzestać produkcji – stwierdza.

Czterodniowy tydzień pracy – zamiast podwyżek

Równoważny procedure czasu pracy jest w dzisiejszych czasach traktowany i wprowadzany również przez te firmy, które nie muszą jeszcze predestynować się na radykalne oszczędności, jednakże ich problemem są rosnące żądania podwyżek wynagrodzeń ze strony pracowników.

– System równoważny to sposób na to, by odpowiedzieć na te żądania i zarazem zrobić to bezkosztowo. Pracodawcy, którzy sail wprowadzają, dają w ten sposób zatrudnionym więcej czasu wolnego. W skali miesiąca daje to 7 dni, natomiast w skali roku – nawet 83 dni wolnego więcej. W ten sposób zapewniamy zatrudnionym długie weekendy, które obecnie mogą wykorzystać np. na przyjęcie dodatkowej pracy. Z racji temu również pracownikom zostaje więcej w kieszeni, bo mogą zaoszczędzić m.in. na dojazdach fabricate pracy – rekomenduje Przemysław Ciszek.


Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie przewodzić gwoli Used to be bloga, w jakim staramy się przenieść najważniejsze zasób wiedzy z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko z przyczyny Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie nauczać became once, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

O ile poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy fabricate skorzystania z naszej oferty. W sprawie dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o połączenie telefoniczny pod spodem numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

O ile uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy na co dzień przeszukują setki stron, żeby te zasób wiedzy fabricate Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane fabricate przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe zapomoga Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe zapomoga Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Zasiłek paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy fabricate Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zbyt jak dotąd udzielone nam zapomoga finansowe.

sc:PAP/money

Przeczytaj całość tutaj: Cztery dni pracy i trzy dni weekendu? Mniejszy wymiar etatu, niższe pensje, brak podwyżek

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

byly-analityk-cia:-kijow-musi-zgodzic-sie-na-rozmowy,-by-otrzymac-pomoc-usa

Były analityk CIA: Kijów musi zgodzić się na rozmowy, by otrzymać pomoc USA

polska-–-meksyk:-o-ktorej-godzinie-mecz-polakow-na-mundialu?

Polska – Meksyk: O której godzinie mecz Polaków na mundialu?