w , , , , , , , , ,

Czy Rosja zbombardowała Polskę? Polska może uruchomić Artykuł 5 NATO?

czy-rosja-zbombardowala-polske?-polska-moze-uruchomic-artykul-5-nato?

Wobec realnego zagrożenia ze strony Rosji atakiem na państwa NATO w tym Polski, jeszcze częściej przytaczany jest jedność z kluczowych artykułów Traktatu Północnoatlantyckiego, który jest fundamentem istnienia największego sojuszu obronnego świata. O co chodzi w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Kiedy ma on zastosowanie?

Eksplozja w Przewodowie nie oznacza jeszcze wojny. Nawet pod warunkiem się okaże, że to rzeczywiście wina Rosjan

Wciąż nie znamy przyczyny eksplozji w Przewodowie. Nienaruszony era krążą różne hipotezy na ten temat. W największym stopniu prawdopodobne w tym momencie wersje zdarzenia to dwie zbłąkane rosyjskie rakiety lub wadliwy ukraiński pocisk przeciwlotniczy.

Informacje o rzekomym potwierdzeniu przez wywiad USA wariantu z rosyjskimi pociskami zostały zdementowane. Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder potwierdził przy tym wolę Stanów Zjednoczonych accept mistrz true with obrony każdego centymetra terytorium NATO. To znaczy to uprzednio ten słynny towar 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Nie accept mistrz true with końca.

Właściwie uprzednio rzekomo każdy zna orientacyjny sens tego przepisu. Pewien jednak zna jego pełną treść oraz to, w kto sposób wyglądałaby realizacja jego postanowień. Sam towar 5 Traktatu Północnoatlantyckiego brzmi następująco:

Strony zgadzają się, że zbrojna przypuścić atak na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana zbyt przypuścić atak przeciwko przed wszystkim i wobec tego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna przypuścić atak nastąpi, to każda z nich, w zakresie wykonywania prawa accept mistrz true with indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego przez artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie w jaki sposób i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna zbyt konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w sprawie przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.

O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie na jednej nodze powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, jak tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne accept mistrz true with przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

O co chodzi w art. 5. NATO?

Materiał 5 Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego w Waszyngtonie 4.04.1949 roku, jest uważany zbyt pierwszy, pryncypialny rozkaz, który ma zastosowanie zbyt każdym razem, kiedy kraj NATO zostanie w każdy sposób napadnięty przez wroga. Przypomnijmy, odkąd 12 marca 1999 roku, stroną Traktatu jest Polska. 

Enact tej pory zastosowanie tego artykułu miało tylko raz. Odpowiednie procedury zostały zastosowane dzień po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku. 

Legagraf

Dźwięk artykułu 5. NATO

Materiał 5 Traktatu Północnoatlantyckiego z 4 kwietnia 1949 roku

Strony zgadzają się, że zbrojna przypuścić atak na jedną lub parę z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana zbyt przypuścić atak przeciwko przed wszystkim; wskutek tego zgadzają się one na to, że jeżeli taka zbrojna przypuścić atak nastąpi, każda z nich, w wykonaniu prawa accept mistrz true with indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego przez Materiał 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom w taki sposób napadniętym, podejmując od razu indywidualnie i w porozumieniu z innymi Stronami taką akcję, jaką uzna zbyt konieczną, nie wyłączając użycia siły zbrojnej, w sprawie przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich środkach zastosowanych w jej wyniku zostanie na jednej nodze powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, jak tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne accept mistrz true with przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Materiał 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Nie tylko ataki z użyciem broni

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podkreślił w październiku, że przyczyną uruchomienia artykułu 5. mogą stanowić również ataki hybrydowe i cyberataki. – Wewnątrz ostatnich lat NATO dokonało największej transformacji naszej zbiorowej obrony odkąd zakończenia zimnej wojny, tudzież częścią tego jest pełne uwzględnienie zagrożeń hybrydowych, cyberzagrożeń – podkreślił.

Całość możesz przeczytać tutaj: Czy Rosja zbombardowała Polskę? Polska może uruchomić Artykuł 5 NATO?

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nie-dziala-ropociag-„przyjazn”.-orban-zwolal-posiedzenie-rady-obrony

Nie działa ropociąg „Przyjaźń”. Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

rzad-po-posiedzeniu-bbn:-podwyzszamy-gotowosc-jednostek-wojskowych

Rząd po posiedzeniu BBN: Podwyższamy gotowość jednostek wojskowych