w

Déjà vu. Andrusiewicz przypomina o obowiązkowej izolacji szpitalnej podejrzanych o małpią ospę

Każdy pacjent, który tylko jest podejrzany o możliwość zakażenia małpią ospą, jest od razu po wizycie u lekarza kierowany do szpitala i poddawany izolacji – powiedział w poniedziałek w PAP.pl rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

W ubiegły piątek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy. Między innymi o to rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany w poniedziałek w PAP.pl.

Rzecznik podkreślił, że małpia ospa jest zupełnie innym zagrożeniem niż COVID-19.

– Transmisyjność tego wirusa jest zdecydowanie mniejsza. Zdecydowanie trudniej jest się tym wirusem zakazić – wyjaśnił, dodając, że wszystkie osoby, które teraz są badane pod kątem zakażenia, miały bardzo bliski kontakt z zakażonymi.

POLECAMY: Robert Malone: Małpia ospa – Prawda kontra terroryzm

Andrusiewicz zaznaczył, że kolejną kwestią jest to, że do 1980 r. Polacy szczepieni byli na ospę prawdziwą, a to szczepienie jednocześnie zapobiega zachorowaniu na małpią ospę.

W „Studiu PAP” dopytywany był również, jakie działania są podejmowane w stosunku do osób, u których podejrzewa się zakażenia.

Rzecznik MZ przekazał, że przyjęto trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. Pierwsze z nich włączyło małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadziło obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Trzecie z rozporządzeń dotyczyło obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

– Każdy pacjent, który tylko jest podejrzany o możliwość zakażenia, jest od razu po wizycie u lekarza kierowany do szpitala i poddawany izolacji. Jednocześnie pobierany jest materiał wymazowy i przekazywany do państwowego zakładu higieny. W tym czasie sanepid prowadzi wywiad epidemiologiczny – wyjaśnił.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Francuzi żądają kary dożywotniego więzienia dla Zełenskiego

Kreml odpowiada na słowa Sikorskiego na to, że by Zachód powinien dać Ukrainie bomby nuklearne