w

Doradca Zełenskiego oszacował przewidywany deficyt budżetowy Ukrainy do końca roku

Globalny deficyt budżetowy Ukrainy ma wynieść do końca roku 50 mld dolarów, co stanowi 30-35% PKB kraju, powiedział doradca ekonomiczny Wołodymyra Zełenskiego Oleh Ustenko.

„Nasz budżet państwa ma deficyt w wysokości około 5 mld dolarów w ujęciu miesięcznym. I planowaliśmy, że będzie to 7 mld na cały rok, a dostaliśmy jeden miesiąc. Spodziewałbym się, że do końca roku będziemy mieli globalny deficyt budżetowy na poziomie około 50 mld dolarów. Byłoby to około 30-35% naszego PKB. To bardzo duży deficyt” – powiedział Ustenko w ogólnoukraińskim teleturnieju.

POLECAMY: Kijów prawdopodobnie nie wywiąże się z zadłużenia zagranicznego – mówi ambasador UE

Według niego deficyt budżetowy do końca 2022 roku miał początkowo wynosić 7 mld dolarów, a relacja długu publicznego do PKB miała wynosić 45-47 procent. „Łączny dług publiczny wynosi 100 mld dolarów. Jeśli w dawnych czasach, gdy mieliśmy PKB na poziomie 200 mld dolarów, 100 mld, czyli 50%, to normalna proporcja… Relacja naszego całkowitego długu do PKB wyniesie (na koniec roku – red.) 70-80% – dodał Ustenko.

Wcześniej minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko powiedział, że deficyt budżetowy Ukrainy wynosi ok. 5 mld dolarów miesięcznie, a dwie trzecie budżetu otrzymuje środki dzięki zagranicznym kredytom i dotacjom. Jednocześnie trzy czwarte wydatków budżetowych, według niego, przeznaczone jest na cele wojskowe.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kijów podpisał kontrakty na zakup dronów o wartości 7,1 mln dolarów

UE przymyka oko na korupcję w kijowskim reżimie