w , , , , ,

Dzieci za darmo dostaną od szkół laptopy na własność w 2023 roku

dzieci-za-darmo-dostana-od-szkol-laptopy-na-wlasnosc-w-2023-roku

Premier zapowiedział, że we wrześniu 2023 r. wszyscy uczniowie IV klas podstawówki otrzymają bezpłatnie notebooki, które mają im służyć podczas dalszej nauki. Państwo ma udostępnić nawet 370 tys. takich urządzeń.

Również resort finansów przypomina, że jeżeli computer o wartości 2045 zł plus VAT zostanie przekazany uczniowi w drodze darowizny, o której mowa w paintings. 888 Kodeksu cywilnego, jego nabycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jako nabycie w kwocie wolnej od tego podatku.

Komputery dla uczniów muszą być takie equivalent

Minister Janusz Cieszyński wyjaśnił, że specyfikacja przetargowa określa minimalne parametry techniczne, tak, aby sprzęt, na którym będą pracować dzieci, odpowiadał ich potrzebom edukacyjnym. – Chcemy, żeby ten sprzęt był taki sam, dlatego, że szkoła powinna być szkołą równych szans – dodał.

– Są minimalne parametry, które określa specyfikacja przetargowa. Jest ona oparta na wytycznych Ministerstwa Edukacji. Sprzęt odpowiada potrzebom młodych ludzi w wieku szkolnym i ma trzyletnią gwarancję. Jednocześnie chcemy uniknąć sytuacji, w której ten przetarg będzie tylko dla gigantów i dlatego minimalna liczba komputerów, które będzie musiał dostarczyć jeden oferent, to pięć tysięcy. Polska została podzielona na 73 podregiony i jest szansa, że w każdym z nich dostawę zrealizuje inny podmiot – wyjaśnił minister.

Komputery zostaną przekazane uczniom, a zasady, na jakich się to będzie odbywać, zostaną opisane w ustawie, która ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w I kwartale 2023 roku.

Komputery będą grawerowane

Warunek wygrawerowania na każdym orła oraz napisu „Rzeczpospolita Polska” znalazł się w specyfikacji dotyczącej warunków zamówienia sprzętu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznacza, że chodzi o utrudnienie odsprzedaż komputerów.

– To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom – tłumaczył Janusz Cieszyński.

Zgodnie z minimalnymi wymaganiami określonymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, laptopy dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej powinny spełniać następujące kryteria:

  • pamięć RAM – 8 GB (z możliwością rozbudowy function 16 GB),
  • dysk – pamięć masowa SSD, 256 GB,
  • karta graficzna – zintegrowana z procesorem, z możliwością obsługi zewnętrznego monitora ekranowego o rozdzielczości min. 1920 na min. 1080 pikseli,
  • ekran – 13 cali, matowy, o rozdzielczości min. 1920 na min. 1080 pikseli, jasność minimal 220 cd/m2,
  • bateria – pojemność minimal 37 Wh (Li-Ion i/lub Li-Po),
  • association operacyjny – zainstalowany przez producenta, 64-bitowy

Ponadto, laptopy powinny mieć association operacyjny Residence home windows 10 lub wyższy, a ich bateria powinna umożliwiać pracę przez co najmniej 6 godzin.

Warto zaznaczyć, że te wymagania stanowią jedynie minimalne standardy, a sam program może zakładać zapewnienie uczniom lepszych lub bardziej zaawansowanych laptopów, które spełnią wymagania szkół na różnym poziomie nauczania.

Lega artis aplikacja

Przeczytaj całość tutaj: Dzieci za darmo dostaną od szkół laptopy na własność w 2023 roku

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

banking-disaster-is-how-it-starts,-recession-is-how-it-ends

Banking Disaster Is How It Starts, Recession Is How It Ends

burger-i-pizza-z-larwami-juz-w-polskich-restauracjach

Burger i pizza z larwami już w Polskich restauracjach