w

Europa wraca do węgla i przygotowuje się na srogą zimę – donoszą media

Europa jest zmuszona zwiększyć produkcję węgla i przygotować się na ostrą zimę ze względu na groźbę wstrzymania dostaw gazu z Rosji do krajów europejskich – pisze grecki dziennik Proto Tema.

Europa zaczyna zdawać sobie sprawę, że po okresie presji ekonomicznej i sankcji wobec Moskwy, które jak dotąd nie przyniosły większych efektów, Władimir Putin wykorzystuje energię głównie do „reagowania” i możliwe jest, że całkowicie odetnie dostawy gazu do krajów europejskich, być może już w najbliższych tygodniach, ze wszystkimi tego konsekwencjami, ponieważ do uzyskania niezależności energetycznej od Moskwy potrzeba dużo czasu” – napisano w publikacji.

W artykule zauważono, że wiele krajów szuka sposobów ingerencji w rynek energetyczny, zwłaszcza poprzez nakładanie ograniczeń i nadzwyczajne środki wsparcia ze strony państwa, a nawet nawoływanie do rzadszego korzystania z klimatyzacji, jak powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W publikacji zwrócono uwagę, że dużym problemem europejskiej gospodarki jest inflacja, przy czym wiadomo, że najbliższe miesiące będą szczególnie trudne, ponieważ nasila się wojna gospodarcza z Rosją, a Moskwa może i będzie opierać się zachodnim sankcjom. W ostatnich dniach podjęła działania odwetowe, takie jak ograniczenie o 40% dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

„Możliwość, że Moskwa dokona jeszcze większych cięć (w niektórych krajach ograniczyła dostawy całkowicie, a w innych o 60 procent lub więcej), że Europa ma jeszcze długą drogę do osiągnięcia niezależności energetycznej od Rosji, podsyca koszmarne scenariusze na najbliższe tygodnie, a zwłaszcza na zimę” – zauważa Proto Theme.

Przejście na węgiel jest określane jako tymczasowe, ponieważ urzędnicy europejscy zapewniają, że długoterminowe cele dotyczące zmian klimatycznych z wykorzystaniem czystych źródeł energii nie ulegną zmianie. Jednak nikt nie może być pewien, jak długo potrwają „rozwiązania tymczasowe” – czytamy w artykule.

Grecka telewizja państwowa ERT również donosi o obawach przed całkowitym wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu.

„Biorąc pod uwagę skalę kryzysu energetycznego, kraje europejskie podejmują nadzwyczajne środki mające na celu przede wszystkim ograniczenie popytu. Co więcej, Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegła, że Europa powinna natychmiast przygotować się na całkowite wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu tej zimy, podczas gdy Moskwa sama ujawni swoje zamiary” – podaje telewizja.

POLECAMY: Cena regulowana na węgiel przyjęta. Teraz czas na kartki, bo węgla w cenie regulowanej można kupić jedynie 3 tony

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biden przyznał, że antyrosyjskie sankcje uderzyły w Stany Zjednoczone

Jurij Szatunow nie żyje. Przyczyną śmierci był atak serca