w

Europejskie ceny gazu biją rekordowy poziom, ponieważ Niemcy blokują Nord Stream 2

Europejskie kontrakty terminowe na gaz wzrosły we wtorek do rekordowego poziomu po tym, jak Niemcy zablokowały rosyjski gazociąg Nord Stream 2 przed uruchomieniem, ponieważ nie był zgodny z europejskim prawem.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że ​​wszystkie trzy partie tworzące nowy rząd (Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci) zgadzają się, że nowo wybudowany gazociąg Nord Stream 2 nie spełnia wymogów europejskiego prawa energetycznego. 

„Oznacza to, że w obecnej sytuacji ten rurociąg nie może zostać zatwierdzony, ponieważ nie spełnia wymogów europejskiego prawa energetycznego” – powiedział Baerbock.

Berliński blok Nord Stream 2 podniósł europejskie ceny natgas do najwyższych poziomów w historii. Niderlandzki gaz z wyprzedzeniem, europejski benchmark, wzrósł o ponad 3% do 119,50 euro, przekraczając szczyt z 5 października, wynoszący 117,90 euro. 

I jest to bardzo specyficzne dla Europy, ponieważ arbitraż dotyczący amerykańskich natgas nigdy nie był szerszy…

Chociaż „rekordowy rekord” jest wystarczającym problemem, dla kontekstu jest to równoważne cenie 232 USD za baryłkę ropy naftowej… zdecydowanie sugeruje, że presja na zmianę musi rosnąć (a wraz z nią popyt na ropę, co może Przebiegły plan Bidena dotyczący obniżenia cen benzyny w USA)…

W ciągu ostatniego miesiąca zaobserwowano szereg niepowodzeń dla nowego rosyjskiego rurociągu. Niemieccy regulatorzy energetyki  zawiesili  proces certyfikacji Nord Stream 2, a USA nałożyły również  sankcje na  firmy związane z budową gazociągu. 

Baerbock powiedział również, że  niepewność geopolityczna na Ukrainie była „również czynnikiem”, ponieważ Rosja  zgromadziła  ponad 100 000 żołnierzy na granicy. „Ostatni rząd rozmawiał z Amerykanami, że jeśli nastąpią dalsze eskalacje, ten rurociąg nie może zostać uruchomiony” – dodała.

Komentarze Baerbocka pokazują, że nowy rząd Niemiec sprzymierza się z zachodnim imperializmem, kierowanym przez USA, jest zdecydowany utrzymać ciągłość tranzytu gazu przez Ukrainę. Niedopuszczenie nowego rurociągu do otwarcia dodatkowych dostaw do Europy w obliczu poważnego załamania zapasów natgas spowodowało gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej. 

Niemcy strzelają sobie i reszcie Europy w stopę, nie pozwalając na otwarcie rurociągu Nord Stream 2, ponieważ wspierają Ukrainę. Z serią  zimnych zaklęć  uderzających w Europę i bez oznak, że kryzys energetyczny w najbliższym czasie słabnie – to tylko kwestia czasu, zanim ludzie wpadną w furię na polityków. 

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ukraina zarzuca Niemcom blokowanie zakupów broni.

Polski nastolatek jest pierwszym znanym przypadkiem omicron w Chinach kontynentalnych