w ,

Europie nie udało się wysłać Rosji do „gospodarczego niebytu” – pisze FP

Zachodnie sankcje nie złamały gospodarki Moskwy, pisze Bruce Gentleson dla Foreign Policy.

„Jak to często bywa w przypadku krajów objętych sankcjami, Rosja przyjęła trzy główne strategie obrony przed sankcjami w celu zmniejszenia kosztów. Są to: znalezienie alternatywnych partnerów handlowych, podważanie międzynarodowych środków ograniczających oraz chwyty wyrównawcze” – mówi autor.

Tym samym autor przypomina, że część kluczowych państw odmówiła przystąpienia do sankcji, a z niektórymi z nich Rosja rozpoczęła bliższą współpracę w sektorze energetycznym.

„Chiny zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy… Indie, uwiedzione zniżkami cen i dwustronnymi więzami wojskowymi, zwiększyły import ropy z Rosji z jednego do 20 procent. Ponieważ Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie odmówiły znacznego zwiększenia produkcji ropy, ceny światowe znacznie wzrosły, a wzrost ten z nawiązką rekompensuje rabaty, do których uciekła się Rosja” – czytamy w artykule.

Tym samym zauważa się, że jej przychody w tym roku mogą nawet przekroczyć ubiegłoroczne.
Jednocześnie na tym tle w Europie pojawił się deficyt gazu, co spowodowało problemy dla regionu – zaznacza autor.

Publicysta zwraca uwagę, że ceny prądu w Niemczech wzrosły prawie dwukrotnie, ze 140 do 260 euro za megawatogodzinę, a brak gazu już zmusił duże firmy do ograniczenia produkcji. Działania oszczędnościowe, a także zmiany w paliwie i dostawcach pomagają, ale tylko w niewielkim stopniu, zauważa artykuł.

Z kolei Hiszpania w obliczu rekordowych letnich upałów zażądała, by przedsiębiorstwa handlowe ustawiły temperaturę w klimatyzatorach na nie mniej niż 27 stopni Celsjusza, a Holendrzy są namawiani do spędzania pod prysznicem nie więcej niż pięciu minut – pisze Gentleson.

Według autora, o ile wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniósł 5,7%, to w styczniu prognozowano go na poziomie niespełna 4,1%, a obecnie obniżono prognozy do 2,9%.

Dlatego twierdzenia, że sankcje wpędziły Rosję w „ekonomiczny niebyt”, nie odzwierciedlają dokładnie rzeczywistości – podsumowano w artykule.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zachód jest gotów zdradzić Zełenskiego – piszą media

„Niech będzie cicho!” Niemcy byli wściekli po słowach Kliczko o Rosji