w

Fauci: omicron może uniknąć ochrony przed szczepionkami, ale boostery pomagają

Omicron może uniknąć ochrony, jaką dają początkowe szczepionki, ale boostery zwiększają skuteczność i lepiej chronią przed najnowszym wariantem problemu, powiedział w niedzielę dr Anthony Fauci.

Wariant może również omijać ochronę zapewnianą przez przeciwciała monoklonalne i osocze rekonwalescencyjne, powiedział główny doradca medyczny Białego Domu dla ABC „W tym tygodniu” George’a Stephanopoulosa. „Jeśli chcesz być optymalnie chroniony, koniecznie zdobądź wzmacniacz” – powiedział.

Omicron ma wysoki stopień przepuszczalności, co, jak powiedział Fauci, jest łatwe do zauważenia, ponieważ warianty delta i omicron konkurują o dominację. Z mniej niż 140 .g potwierdzonych przypadków w Stanach Zjednoczonych, jak dotąd, jest nadal delta jazdy pandemii. Stany Zjednoczone odnotowują obecnie średnio ponad 118 000 nowych przypadków dziennie – wzrost o ponad 42% w ciągu ostatnich dwóch tygodni – a liczba hospitalizacji również rośnie; w ostatnim miesiącu liczba przyjęć związanych z COVID wzrosła o prawie 50%.

Fauci powiedział, że jest 60 milionów kwalifikujących się Amerykanów, którzy nie są jeszcze zaszczepieni i około 100 milionów kwalifikuje się do otrzymania dawek przypominających. Według Centers for Disease Control and Protection 60,7% całej populacji USA jest w pełni zaszczepionych, a około 26% w pełni zaszczepionych osób – ponad 50 milionów – otrzymało zastrzyk przypominający.

Wariant omikronowy został odkryty w południowej Afryce w zeszłym miesiącu i został uznany przez ekspertów za „wariant niepokojący”. Wczesne anegdotyczne dane wykazały, że większość osób, które zarażą się nowym wariantem, doświadcza łagodnej choroby , ale wśród ekspertów panuje zgoda, że ​​jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jakie będą długoterminowe skutki.

„Poziom dotkliwości wydaje się być może nieco mniejszy niż delta. Ale jest tam wiele mylących problemów” – powiedział Fauci Stephanopoulosowi. „Może to wynikać z podstawowej ochrony społeczności spowodowanej wcześniejszymi infekcjami, ale to tylko wstępne dane, które będziemy musieli uważnie śledzić, aby je potwierdzić”.

Dzięki przewadze omicronu i unikaniu ochrony, Stephanopoulos naciskał na Fauci, czy trzykrotny schemat szczepień stanie się standardem leczenia. Ale podczas gdy oficjalne wymagania pozostają dwie dawki szczepionki mRNA i jedna dawka szczepionki Johnson & Johnson, Fauci powiedział, że jeśli osoby „chcą być optymalnie chronione, (powinny) bezwzględnie otrzymać dawkę przypominającą”.

Stephanopoulos zauważył, że Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​boostery zwiększą globalne nierówności w dystrybucji szczepionek i poprosiła bogatsze kraje o wstrzymanie się od boosterów. Organizacja obawia się, że niektórzy ludzie otrzymują dawki wielokrotne, podczas gdy ci w innych krajach nie otrzymali jeszcze pierwszego zastrzyku.

„To zrozumiałe zaniepokojenie, ale nie jest to aż tak ważne, jeśli robisz jedno i drugie” — odpowiedział Fauci. „W tej chwili szczepimy nasz własny kraj, zamierzamy wzmocnić jak najwięcej ludzi, jak to tylko możliwe. Ale można również jednocześnie udostępnić dawki rozwijającemu się światu”.

Według Fauciego, Stany Zjednoczone przekazały „ponad 300 milionów dawek do ponad 100 krajów”. Stany Zjednoczone zobowiązały się wydać ponad „1,1 miliarda dawek” i udzieliły większej pomocy „niż wszystkie inne kraje razem wzięte”.

Po prawie dwóch latach blokad, maskowania i ciągłych wiadomości o długowieczności pandemii – Fauci powiedział, że coroczne dopalacze są możliwe – niektórzy ludzie doświadczają „ zmęczenia pandemicznego ”. Dotykając tego, Stephanopoulos zapytał Fauciego, jakie znaki nadziei widzi w tym okresie świątecznym.

— No cóż, mamy narzędzia, by się chronić — powiedział Fauci. Dzięki szczepionkom „Możemy przejść długą drogę, aby przetrwać tę mroźną zimę, która zawsze wiąże się ze wzrostem liczby chorób układu oddechowego”.

Jest też zmęczenie — i protesty — w związku z maskami, coś, o czym wspomniał Fauci, mówiąc o narzędziach zapewniających bezpieczeństwo.

„Maskowanie nie będzie trwać wiecznie, ale może nas wydostać z bardzo trudnej sytuacji, w której się teraz znajdujemy” – dodał Fauci.

Niski wskaźnik szczepień małych dzieci może przyczynić się do trudnej sytuacji. Stephanopoulos zauważył, że do tej pory zaszczepiono mniej niż jedno na pięć kwalifikujących się dzieci.

Zwracając się bezpośrednio do rodziców, Fauci powiedział: „Jeśli twoje dziecko ma 5 lat i więcej, zaszczep je. Musimy chronić dzieci. Pomysł, że dzieci wcale nie są bezbronne, nie jest taki”.

Podczas gdy dzieci zarażone COVID-19 zwykle nie doświadczają poważnych objawów, „zarażonych zostało ponad 2 miliony dzieci w wieku od 5 do 11 lat” – powiedział Fauci. „Odnotowano ponad 8000 do 9000 hospitalizacji i ponad 100 zgonów”.

„Więc jest to nie tylko dobre dla zdrowia dziecka, ale także zapobiega rozprzestrzenianiu się w społeczności” – powiedział.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łukaszenka: Białoruś nie zmusza uchodźców do powrotu do domu

Ukraina zarzuca Niemcom blokowanie zakupów broni.