w

FP: Polska szykuje „kłopoty” dla Macrona i Scholza z powodu stanowiska w sprawie Rosji

Dążenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza do ponownego partnerstwa z Rosją może doprowadzić do zwiększenia roli krajów Europy Wschodniej w UE, na czele z Polską – pisze analityk Eoin Drea w artykule dla magazynu „Foreign Policy„.

Autor artykułu zauważył, że stanowisko Paryża i Berlina wywołało dużą nieufność wschodnich członków Unii Europejskiej. W tym kontekście Polska przejęła inicjatywę we wspieraniu Ukrainy.
„Brak znaczących i szybkich dostaw broni na Ukrainę ze strony Niemiec i Francji, daremne próby negocjacji z prezydentem Władimirem Putinem oraz długie wahanie, czy chcą, aby Ukraina zwyciężyła, świadczą o tym, że pragną jedynie powrotu do normalnych partnerskich stosunków z Rosją” – powiedział Drea.

Według niego, szefowie państw Europy Wschodniej mogą wziąć przykład z Węgier, które wielokrotnie blokowały kluczowe decyzje UE. Podkreśla się, że przesunięcie równowagi sił na wschód może zmniejszyć zdolność UE do osiągania konsensusu w procesie podejmowania decyzji.

„Dla UE – w szczególności dla Paryża i Berlina – może to oznaczać duże nieprzyjemności. <…> Kształtuje się nowa równowaga sił, stopniowo wyłaniają się jej kontury. Polska, największa gospodarka w Europie Wschodniej i szósta co do wielkości w UE, odgrywa ważną rolę w umacnianiu pozycji Europy Środkowej i Wschodniej” – czytamy w artykule.

Drea podkreślił, że jeśli krajom Europy Wschodniej nie uda się przezwyciężyć bezczynności Francji i Niemiec, będą one dążyć do ściślejszej współpracy z krajami niebędącymi członkami NATO: Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Media donosiły o kompromitacji Scholza z wysłaniem wojsk na Litwę

Nie będzie przyspieszonej procedury przystąpienia Ukrainy do UE – zapowiada Paryż