w

Francja spodziewa się, że ceny mleka wzrosną z powodu suszy

Ceny mleka we Francji, które już są na wysokim poziomie, będą jeszcze bardziej rosły z powodu suszy – informuje BFMTV.

Jak zauważa kanał, z powodu historycznej suszy we Francji, rolnicy i hodowcy bydła nie będą mieli już wystarczającej ilości trawy, aby nakarmić swoje krowy. Będzie to miało negatywne konsekwencje dla wszystkich produktów mlecznych.

„Wzrost cen nabiału, który utrzymuje się od kilku miesięcy, będzie kontynuowany” – kanał cytował Benoît Rouillet, dyrektora ekonomicznego Krajowego Międzyzawodowego Centrum Ekonomiki Mleczarstwa (Cniel).

Z powodu inflacji spowodowanej szybkim ożywieniem gospodarczym po pandemii COVID-19 i rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie, ceny we Francji od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. wzrosły w przypadku jogurtu o 4,5%, mleka półtłustego również o 4,5%, masło podrożało o 9,8%, a ser o 5,2%.

Jak dodał Ruye, w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się spadku poziomu cen produktów mlecznych, gdyż sytuację pogorszyły nienormalne upały i niespotykana tego lata susza. Ponadto hodowcy bydła mogą zrezygnować z części krów, ponieważ ceny pasz dla krów mlecznych wzrosły w maju o 25,9% w porównaniu z majem 2021 r.

W 2021 roku producentom mleka krowiego płacono średnio około 390 euro za 1000 litrów mleka, czyli o 4,3% więcej niż w 2020 roku. Już w maju 2022 roku kwota ta wzrosła do 427 euro za 1000 litrów.

W lipcu w całej Francji wprowadzono ograniczenia wody z powodu suszy. Kraj doświadczył już trzech fal nienormalnych upałów tego lata, z temperaturami wspinającymi się powyżej 40 stopni. W tym tygodniu Francja spodziewa się czwartej fali upałów, której szczyt nastąpi w piątek.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ukraińcy zachęcani do donoszenia na Rosjan, którzy obchodzą zachodnie sankcje

Niemieccy politycy wezwali Scholza do otwarcia Nord Stream 2, aby uniknąć zamieszek