w

Francuska służba zdrowia obawia się inwazji japońskich chrząszczy

Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Sanitarnego (Anses) ostrzegła przed groźbą inwazji wikłacza japońskiego, szkodnika setek gatunków roślin.

Według agencji japoński chrząszcz żarnowca (Popillia japonica), należący do podrodziny chrząszczy chlebowych, został już wykryty we Włoszech w 2014 r. i w Szwajcarii w 2017 r. Prawdopodobieństwo, że trafi on do Francji jest więc „bardzo wysokie”.

Ofiarą chrząszcza może paść ponad 400 gatunków roślin, w tym cenne rośliny jadalne, takie jak śliwy, jabłka, winogrona, kukurydza, soja i szparagi. Pożera liście klonów i topoli oraz roślin ozdobnych, np. róż.

Eksperci fitosanitarni ostrzegają, że zapobieganie występowaniu chrząszcza japońskiego we Francji jest prawie niemożliwe: sprzyjają mu panujące tam warunki termiczne, roślinność odpowiada jego zwyczajom żywieniowym, a ponadto chrząszcz ten łatwo się przemieszcza – może latać lub „zaprzęgać się” do dowolnego biologicznego lub mechanicznego nośnika.

Ze względu na wysoki poziom zagrożenia, program Anses wymaga, aby aktywna kontrola została rozpoczęta natychmiast po wykryciu owada. Agencja zaleca umieszczanie pułapek wyposażonych w feromony płciowe i atraktanty kwiatowe wzdłuż granic z krajami, w których chrząszcze już występują, oraz w pobliżu punktów wjazdowych (portów, lotnisk i dróg).

Agencja zauważa, że w amerykańskich stanach Oregon i Kalifornia sukcesem okazały się działania mające na celu zwalczenie japońskiego chrząszcza miotlastego w początkowym stadium inwazji.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Borrell twierdzi, że dialog z Moskwą jest potrzebny

Polskie MSZ skrytykowało Macieja Rybusa za pozostanie w Rosji