w

G-7 ostrzega Rosję przed „ogromnymi konsekwencjami” wtargnięcia na Ukrainę

Grupa Siedmiu (G-7) głównych krajów uprzemysłowionych w niedzielę ostrzegła, że ​​każda rosyjska inwazja na  Ukrainę  miałaby „ogromne konsekwencje” i pociągnęłaby za sobą „poważne koszty”.

W oświadczeniu wydanym po dwudniowym szczycie, który odbył się w angielskim Liverpoolu, ministrowie spraw zagranicznych G-7 powiedzieli, że „są zjednoczeni w naszym potępieniu  rosyjskiego nagromadzenia wojskowego i agresywnej retoryki wobec Ukrainy”.

Szefowie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej wezwali Rosję do „deeskalacji, podążania drogami dyplomatycznymi i przestrzegania międzynarodowych zobowiązań dotyczących przejrzystości działań wojskowych. ”

„Każde użycie siły w celu zmiany granic jest surowo zabronione przez prawo międzynarodowe” – powiedzieli. „Rosja nie powinna mieć wątpliwości, że dalsza agresja militarna na Ukrainę miałaby ogromne konsekwencje i poważne koszty w odpowiedzi”.

„Potwierdzamy nasze niezachwiane zaangażowanie w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także prawo każdego suwerennego państwa do decydowania o własnej przyszłości” – dodali.

Wcześniej brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała na konferencji prasowej, że sojusznicy G-7 „wysłali bardzo jasne, zjednoczone przesłanie do [prezydenta Rosji]  Władimira Putina ”.

Truss powiedział, że Wielka Brytania rozważa „wszystkie opcje”, w tym sankcje gospodarcze w odpowiedzi na potencjalną rosyjską agresję.

„Kiedy Wielka Brytania chciała wysłać jasne komunikaty i osiągnąć jasne cele, byliśmy przygotowani na zastosowanie sankcji gospodarczych. Rozważamy więc wszystkie opcje” – powiedziała dziennikarzom.

Ostrzeżenie pojawia się w związku z rosnącymi napięciami związanymi z gromadzeniem się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą, co jest postrzegane jako oznaka potencjalnej inwazji.

Ukraińscy urzędnicy oszacowali, że ponad 90 000 rosyjskich żołnierzy gromadzi się w pobliżu granicy na okupowanym przez Rosję Krymie i powiedzieli, że uważają, że atak jest nieuchronny. Poprosili Stany Zjednoczone i inne kraje o pomoc w obronie granic kraju.

Ukraina była częścią Związku Radzieckiego, zanim stała się niepodległym krajem w 1991 roku.

Ukraińscy żołnierze biorą udział w próbie oficjalnej ceremonii przekazania czołgów, transporterów opancerzonych i pojazdów wojskowych Ukraińskim Siłom Zbrojnym podczas obchodów Dnia Armii w Kijowie na Ukrainie 6 grudnia 2021 r. (Gleb Garanich/Reuters)

Kraje zachodnie postrzegają Ukrainę jako bastion przeciwko Rosji, która ma ambicje większej kontroli terytorialnej. Rosja zajęła Krym w 2014 roku, kiedy urząd sprawował były prezydent USA Barack Obama.

Truss powiedział również, że G-7 jest zaniepokojona „przymusową polityką gospodarczą” Chin na całym świecie.

„Na tym spotkaniu w ten weekend jasno powiedzieliśmy, że martwi nas przymusowa polityka ekonomiczna Chin” – powiedziała. „A to, co chcemy zrobić, to zbudować zasięg inwestycyjny, zasięg handlu gospodarczego podobnie myślących, kochających wolność demokracji”.

Mówiąc o kwestii nuklearnej Iranu, Truss ostrzegł reżim islamski, że trwające rozmowy z mocarstwami światowymi w Wiedniu są „ostatnią szansą dla Iranu na dojście do stołu negocjacyjnego z poważnym rozwiązaniem tej kwestii”.

Powtórzyła, że ​​społeczność międzynarodowa „nie pozwoli Iranowi na zdobycie broni jądrowej”.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Austria znosi ograniczenia blokad dla osób zaszczepionych

Łukaszenka: Białoruś nie zmusza uchodźców do powrotu do domu