w

Goldman Sachs ostrzega, że ​​ryzyko konfliktu na Ukrainie może wywołać podwojenie cen gazu NatGaz w UE

sc:pixabay

Na Ukrainie narastają napięcia geopolityczne między Rosją a Stanami Zjednoczonymi i ich europejskimi sojusznikami. W niedzielę Stany Zjednoczone nakazały członkom rodzin kijowskiej ambasady ewakuację po tym, jak prezydent Biden może rozmieścić tysiące żołnierzy do Europy Wschodniej. NATO poinformowało w poniedziałek, że wprowadza siły w stan gotowości.

Zbliżające się zagrożenie III wojną światową zdusiło popyt na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje bitcoinów i technologii, a także wsparło popyt na energię.

W szczególności europejski gaz ziemny wzrósł w poniedziałek o 20%, ponieważ rosnące ryzyko konfliktu grozi zagłodzonej paliwem Europie dostawami z Rosji.

Analityk towarowy Goldman Sachs, Samantha Dart, szerzej rozwinął temat po stronie podaży i powiedział klientom w niedzielę: „jeśli dalsze napięcia między Rosją a Ukrainą eskalują, początkowa niepewność co do jego wpływu na przepływy gazu prawdopodobnie doprowadziłaby rynek do ponownego dodania znaczącej premii za ryzyko do europejskich cen gazu ”.

Dart wyjaśnił, że jeśli „obecna szczelność w europejskich bilansach gazowych” utrzyma się , a „istniejące przepływy gazu z Rosji” zostaną zablokowane, „nie wykluczylibyśmy, że w tym scenariuszu rynek krótko powróci do najwyższego poziomu 180 EUR/MWh zaobserwowanego w połowie grudnia – lub jeszcze wyższe poziomy – podczas gdy wpływ na przepływ jest oceniany.”

Wskazała również na „potencjalne ryzyko” , jeśli eskalacja napięć na Ukrainie doprowadzi do nałożenia sankcji na rosyjski rurociąg Nord Stream 2 do Niemiec, co jeszcze bardziej opóźniłoby certyfikację rurociągu i spowodowałoby ciągłe napięcie na rynkach europejskich. 

Istnieje również ryzyko, że „ciasnota na europejskich rynkach gazu utrzyma się przez kolejne trzy lata”, ostrzegł Dart (pełny raport jest dostępny dla profesjonalnych subskrypcji w zwykłym miejscu ).

Rosnąca niepewność geopolityczna i niekorzystne warunki pogodowe sprawiły, że europejski gaz stał się ogromną okazją do arbitrażu dla handlowców. Jak pokazano poniżej, premia za gaz europejski jest znacznie wyższa niż w USA. 

Podczas gdy premia za gaz z UE w porównaniu z gazem z USA ponownie rośnie, po osiągnięciu rekordowego poziomu pod koniec 2021 r., odpowiada to cenie 173 USD za baryłkę ropy naftowej…

Ostatnie eskalacje mogą oznaczać, że sankcje nałożone na Rosję bez wątpienia pociągną za sobą ogromne konsekwencje dla Europy w postaci malejących przepływów gazu, które podniosą ceny energii i zmiażdżą konsumentów, których już ledwo stać na opłacenie rachunków za energię.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezydent Kazachstanu prosi wojska Rosji i sojuszników o stłumienie zamieszek

Biden wydaje 8500 żołnierzy na rozkaz „przygotowania się do rozmieszczenia” w związku z kryzysem na Ukrainie