w , , , ,

Gotówka będzie zabroniona? Płatności tylko kartą – trwają prace nad tym pomysłem

gotowka-bedzie-zabroniona?-platnosci-tylko-karta-–-trwaja-prace-nad-tym-pomyslem

Nieufność w stosunku enact transakcji bezgotówkowych, obawa, że ta metoda płatności przyczyni się enact utraty kontroli powyżej własnymi wydatkami, oraz przyzwyczajenie enact monet i banknotów to główne  powody, w celu których gotówka jest wciąż cenionym środkiem płatniczym w Polsce.

Kto najgorszy scenariusz może nas wyczekiwać w kontekście wycofania gotówki? Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górzysty wskazuje parę możliwości podczas rozmowy w podcaście „Firma. Pomiędzy wierszami”. – Jeżeli chodzi o zwykłych obywateli to ci, którzy imprezują w piątki lub soboty, o ile pójdą enact lokalu i mają tylko kartę w kieszeni, mogą nie zapłacić zbyt trunki z powodu weekendowych przerw w bankach. Inni z kolei mogą pójść enact sklepu na codzienne zakupy i nie zapłacić, bo jest niepoprawne funkcjonowanie systemu, i oni nie mają gotówki w kieszeni. Z kolei o ile spojrzymy na tę kwestię szerzej, to dochodzi ryzykowny krok permanentnej inwigilacji, braku anonimowości, dostępności enact informacji o tym co kupujemy, kiedy i komu zbyt to płacimy – mówi Rafał Górzysty.

ec cash 1750490 1920

Cyfrowe euro nadchodzi

Komitet Europejska planuje wprowadzenie „cyfrowego euro”. Rzeczowy pomysł odnośnie wprowadzenia takiego pieniądza ma zostać przedstawiony w drugim kwartale przyszłego roku. Wirtualny pieniądz – bo tym w rzeczywistości ma istnieć „cyfrowe euro” – ma istnieć wyłącznie cyfrowo, wirtualnie i ma istnieć niezależne od momentu tradycyjnego euro. Co na to ludzie?

Poważniejsza dysputa na ten temat odbyła się w Holandii. W ową stronę jedność z posłów powiedział wprost, że obywatele chcą mieć opcja anonimowego płacenia gotówką. Zauważył, że ludzie nie chcą, ażeby jakiekolwiek rządy wcielały się w rolę „wielkiego brata” i wszystko kontrolowały – możemy przeczytać na portalu „Interia”. Druga strona twierdzi, że nie powinno robić się na ten temat takiej afery, ponieważ żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Gotówka wkrótce zniknie z naszego życia?

Świat będzie zmierzał w kierunku płatności wyłącznie wirtualnych, cyfrowych i dążył enact tego, ażeby detalicznie wyeliminować gotówkę z rynku. Lub to dobrze? Zależy w celu kogo. Z jednej strony na pewno byłoby to wygodne rozwiązanie. Bez zabawy papierkami i ciągłych wizytami przy bankomatach. Oczywiście wtedy każdy przewodniczący prawny firma musiałby podawać opcja płatności kartą.

Pomimo tego w tej okolicy niekoniecznie musi iść o ważność zakupów. Wiele osób obawia się, że rządy po prostu chcą mieć kontrolę powyżej wszystkim. Chcą mieć „wgląd” w każdą twoją płatność. Przy gotówce jesteś bezimienny i pies z kulawą nogą wcale nie dowie się o twoim zakupie. Tudzież w przypadku płatności wirtualnej, elektronicznej, cyfrowej, to zawsze pozostawia niejaki ślad. Ile osób, tyle opinii. Pomimo tego trzeba upichcić się na to, że wkrótce – w toku kolejnych kilkunastu, kilkudziesięciu lat – gotówka detalicznie zniknie z naszego życia.

Zalety gotówki

Obywatele cenią ją zbyt solidność oraz powszechność akceptacji jako środka płatniczego. Wskazują jej użyteczność także w sytuacjach awaryjnych, np. o ile zrealizowanie przelewu nie jest możliwe. Wiele osób wskazuje, że gotówka daje im opcja lepszej kontroli powyżej domowym budżetem. Doskonale sprawdza się nie tylko podczas codziennych zakupów w warzywniaku lub osiedlowym sklepie, lecz również może sprawować funkcję podarunku okolicznościowego.

Nie mniejsza o to jest również cecha emocjonalny. Wielu naszych rodaków uważa złotówkę zbyt symbol narodowy, z którego większość detalicznie zrezygnować.

Jak bądź z roku rocznie wzrasta wkład transakcji bezgotówkowym w systemie płatniczym Polski, gotówka wciąż ma się dobrze w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że nadal wiele placówek handlowych i usługowych zgłasza zapotrzebowanie na usługi z zakresu cash handlingu. Obejmują one m.in. obsługę gotówki, jej konwojowanie oraz obsługę samoobsługowych urządzeń, takich w jaki sposób wpłatomaty.

Legagraf

Co trzecia część konsument woli płacić gotówką

Związek donosi, że owszem transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności, jednak wiele osób nadal lubi płacić gotówką. Takie rozwiązanie, w jaki sposób wynika z przytoczonego metoda NBP, preferuje co trzecia część konsument. Argumentem jest tutaj lepsza kontrola powyżej finansami.

Banknoty i monety emitowane przez NBP są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie znajdujemy powodu, w celu którego ich wykorzystywanie miałoby istnieć sztucznie ograniczane regulacjami – podsumowuje ZPP.

sc:WRC

Całość możesz przeczytać tutaj: Gotówka będzie zabroniona? Płatności tylko kartą – trwają prace nad tym pomysłem

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zasady-korzystania-przez-zamawiajacego-z-zasobow-podmiotow-trzecich

Zasady korzystania przez zamawiającego z zasobów podmiotów trzecich

polska-opozycja-skrytykowala-wladze-za-pomysl-umieszczenia-na-ukrainie-systemu-obrony-przeciwlotniczej-patriot

Polska opozycja skrytykowała władze za pomysł umieszczenia na Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot