w

Grzywny w wysokości 600 euro: najnowsze informacje na temat austriackiego planu przymusowych szczepień

Planowana austriacka ustawa o mandatach na szczepionki zrobi krok w kierunku urzeczywistnienia się w tym tygodniu i podobno będzie obowiązywać od 14 roku życia, z grzywnami w wysokości 600 euro, które mogą być nakładane wielokrotnie.

Kilka głównych austriackich gazet krajowych, w tym Kurier , Die Presse, Heute i Der Standard, twierdziło, że widziało kopię projektu ustawy, chociaż Ministerstwo Zdrowia odmówiło komentarza w tej sprawie, poproszone przez nadawcę ORF , mówiąc, że oficjalny pierwszy projekt będzie zostać przesłane jeszcze w tym tygodniu.

Według doniesień mediów, ustawa wejdzie w życie 1 lutego, ale grzywny zostaną nałożone dopiero 15 marca, co pozwoli ludziom na zaszczepienie się po tym, jak ustawa stanie się rzeczywistością. Jednak rząd wielokrotnie nakłaniał mieszkańców Austrii, aby nie czekali na otrzymanie mandatu. W lutym Ministerstwo Zdrowia wyśle ​​listy przypominające, zapraszające do szczepień; podobne pisma wysłały już zakłady ubezpieczeń społecznych.

Prawo wymagałoby trzech dawek: drugiej od 14 do 42 dni po pierwszej i trzeciej od 120 do 270 dni po drugiej. Uznane byłyby szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson. 

Miejscowy skontaktował się z Ministerstwem Zdrowia w celu uzyskania dalszych informacji, w tym, co miałoby zastosowanie do osób zaszczepionych szczepionkami niezatwierdzonymi w Austrii, na przykład tych, które otrzymały szczepionkę Sputnik za granicą.

Mandat miałby obowiązywać od 14 roku życia (obecnie szczepienia są dostępne dla dzieci w Austrii w wieku od 5 lat), ale osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych, byłyby wykluczone, ponieważ były objęte wymogami 2G. Osoby w ciąży również zostałyby wykluczone z mandatu, podobnie jak osoby, które niedawno wyzdrowiały z zakażenia Covid-19, chociaż tylko przez 180 dni po zakażeniu.

W przypadku osób, które wcześniej były objęte zwolnieniem, mandat obowiązywałby od końca miesiąca po ustaniu zwolnienia. Tak byłoby na przykład w przypadku nastolatków po 14. urodzinach, osób po urodzeniu dziecka i osób, które miały świadectwo powrotu do zdrowia.

Raporty mówią, że grzywna za naruszenie mandatu zostałaby ustalona na 600 euro, a grzywna mogłaby być nakładana co trzy miesiące do rocznej sumy 2400 euro. Grzywna za odmowę zapłaty kary zostałaby ustalona na maksymalnie 3600 euro — chociaż projekt podobno zawiera klauzulę mówiącą, że przy ustalaniu grzywny należy wziąć pod uwagę osobistą sytuację finansową. Pieniądze te zostałyby przeznaczone na finansowanie szpitali.

Do 4 grudnia 71,7 procent całej populacji Austrii otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

W ostatnich tygodniach mandat wywołał duże protesty w całym kraju, z pięcioma aresztowaniami, gdy niewielka mniejszość ponad 40 000 protestujących w Wiedniu starła się z policją w zeszły weekend.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystani inwestorzy Bitcoin wypłynęli w epickiej nocnej krachu

Biden ostrzega Putina – Stany Zjednoczone są gotowe przemieścić więcej wojsk w pobliżu granicy z Rosją