w ,

GUS ogłosił dane o inflacji. Polacy znów biedniejsi

sc: pixabay

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rok do roku (rdr) o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Wśród głównych powodów przyspieszenia inflacji w maju jest utrzymujący się duży wzrost cen energii i paliw, który w związku z wprowadzeniem przez UE częściowego embarga na to paliwo kopalniane z pewnością będą w najbliższych dniach szybować w górę. W konsekwencji droższy transport przełoży się na podwyżki cen towarów w sklepach.

Porównując obecne ceny nośników energii rdr były w maju wyższe o 31,4 proc., paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 35,4 proc.

Na marginesie należy zadać sobie pytanie skąd GUS pozyskuje te dane, ponieważ każdy Polak, wchodząc do sklepu z powodu ciągłych powyżej, chwyta się za głowę i zastanawia się, jak gospodarować pieniędzmi, aby starczyło do „pierwszego”.

Posiedzenie RPP w dniu 8 czerwca

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 8 czerwca. Większość ekonomistów nie ma wątpliwości, że Rada zdecyduje się na kolejną, dziewiątą z rzędu podwyżkę, a opublikowane dziś dane GUS tylko wzmacniają to przekonanie. Otwarte jest natomiast pytanie, o ile wzrosną stopy procentowe.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Norwegii powiedzieli, że dostarczają broń na Ukrainę nie z własnej woli

Najwyższy rangą lekarz twierdzi, że przełożeni otrzymywali fałszywe karty szczepionek