w

Hiszpania zatwierdza szczepionkę COVID dla dzieci w wieku 5-11 lat

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii dało we wtorek zielone światło dla szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat przeciwko COVID-19 w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia opublikowało na Twitterze wiadomość o zatwierdzeniu, po decyzji komisji ekspertów. Wdrożenie ma się rozpocząć 15 grudnia, dwa dni po przybyciu do Hiszpanii pierwszej z 3,2 miliona szczepionek dla dzieci .

Austria zaszczepia dzieci od 25 listopada unijnego regulatora leków, który zatwierdził szczepionkę Pfizera na koronawirusa do stosowania w tej grupie wiekowej. Grecja rozpocznie się również 15 grudnia, a Włochy między innymi 16 grudnia.

Decyzja Europejskiej Agencji Leków otworzyła drogę do zaszczepienia milionów uczniów szkół podstawowych na całym kontynencie.

Oczekuje się, że Portugalia, sąsiad Hiszpanii na Półwyspie Iberyjskim, pójdzie w jej ślady i za dwa tygodnie dotrze tam szczepy pediatryczne. Portugalscy urzędnicy twierdzą, że ponad 90% osób w wieku 12-17 lat otrzymało ciosy.

Oba kraje iberyjskie mają wysoki poziom absorpcji szczepionek, a blisko 90% osób kwalifikuje się do szczepień, które je otrzymują. Chociaż liczba nowych codziennych zakażeń w obu krajach wzrosła w ostatnich tygodniach, żaden z nich nie odczuwa obciążenia szpitali.

Dyrektor WHO na Europę, Hans Kluge, powiedział we wtorek, że „nie jest niczym niezwykłym, że dzisiaj obserwuje się 2-3 razy większą zachorowalność wśród małych dzieci niż w pozostałej części populacji”.

Oprócz pomagania w zapobieganiu infekcjom wśród reszty rodziny, szczepienie dzieci może pomóc w uniknięciu dalszego zamykania szkół i nauki w domu, powiedział Kluge w oświadczeniu.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska będzie wymagać szczepionek dla nauczycieli, lekarzy i policji

Rosną obawy, że Chiny mogą ukrywać rakiety w kontenerowcach na całym świecie