w

Hiszpańscy rolnicy obawiają się, że susza sprawi, że ludzie nie będą mogli sobie pozwolić na chleb

Rolnicy w Hiszpanii obawiają się, że jedna z najgorszych susz w kraju od dekady spowoduje wzrost cen żywności, przez co wielu ludzi nie będzie stać nawet na podstawowe produkty spożywcze – podała TVE.

„Rolnicy i pasterze stoją w obliczu jednej z najgorszych susz od dekady. Zapasy wody na koniec lipca były już o 33 proc. niższe niż 10 lat temu, a deszczu wciąż nie ma – podano w raporcie.

Według producenta zbóż i prezesa izby rolniczej prowincji Zamora (autonomiczny region Castilla y Leon) Jose Roalesa, w 2022 roku zebrał on o 70% mniej niż zwykle. Mówi, że sprzedaje „ze stratą” z powodu wysokich cen zbóż i że jeśli tak dalej pójdzie, będzie musiał zamknąć produkcję. Obawia się też, że może nadejść moment, w którym wiele osób nie będzie mogło już kupić najbardziej podstawowych produktów.

„Pewnego dnia nie będzie nas już stać na bochenek chleba czy litr mleka” – dodał Roales.

Brak opadów, które są o 26% poniżej normy, ma negatywny wpływ na rolnictwo. W warunkach suszy największe straty ponoszą rolnicy korzystający wyłącznie z wody deszczowej. Jedną z głównych upraw tego typu rolnictwa są zboża, więc to one najbardziej cierpią z powodu silnych upałów. W szczególności specjaliści, z którymi rozmawialiśmy, przewidują zmniejszenie plonów o 20-40%, w zależności od regionu geograficznego. Brak opadów wpływa również na zwierzęta gospodarskie, które zmuszone są jeść prawie wyłącznie paszę „po wygórowanych cenach”.

Poważna susza została spotęgowana przez inflację i rosnące ceny paliw, które podniosły koszty żywności, ale rolnicy i pasterze są niezadowoleni, że ustawa o łańcuchu żywnościowym, która stanowi, że żaden profesjonalista nie powinien otrzymywać wynagrodzenia niższego niż to, które wydaje na produkcję, nie została wyegzekwowana. Zdaniem Pedro Barato, przewodniczącego Stowarzyszenia Agrarnego Młodych Rolników, istnieje potrzeba, aby ministerstwo rolnictwa zwołało komisję ds. suszy „jak najszybciej” i zaoferowało pomoc „w dłuższej perspektywie, a nie na dwa czy trzy miesiące”.

Hiszpania doświadczyła w lipcu ekstremalnych upałów. Średnia temperatura w całej Hiszpanii wynosiła około 38-40 stopni Celsjusza.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zełenski pozbawił ukraińskiego łyżwiarza figurowego stypendiów za udział w rosyjskim show

Największe krematorium w Niemczech będzie działać 24 godziny na dobę, by oszczędzać gaz