w

Jak długo Ukraina może wytrzymać nową rosyjską inwazję?

Była to rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę na dużą skalę z udziałem około 130 000 żołnierzy, głównie z 20. i 8. Armii Połączonych.

Spadochroniarze z 76. i 98. Dywizji Powietrzno-Szturmowej przekroczyli granicę ukraińską od północy, kierując się w stronę Charkowa. Z południowego wschodu jednostki, w tym 7. i 106. dywizja szturmowo-powietrzna, ruszyły, by przejąć całe już częściowo okupowane regiony Doniecka i Ługańska, a następnie przemieścić się na zachód, aż do przedmieść Dniepru, innego dużego miasta. Wysłano także mniejsze jednostki do zadań specjalnych – specnaz.

Wąsy kolejowe prowadzące do granic Ukrainy utrudniały pełne rozmieszczenie jednostek, ale mimo to, w ciągu następnych 10 dni za nacierającymi jednostkami podążały liczne pułki z tysiącami żołnierzy.

Cel? „Zajęcie części Ukrainy w celu włączenia do państwa rosyjskiego”. Scenariusz , opublikował ponad 18 miesięcy temu, był częścią ćwiczeń Wargame przeprowadzonych przez RAND Corporation, amerykański think tank. Chociaż nie jest to wyczerpująca analiza, jest to migawka rosyjskich zdolności wojskowych we wschodniej Ukrainie, gdzie w rzeczywistości, tuż za granicą, w nadchodzących tygodniach może zostać zgromadzonych nawet 175 000 rosyjskich żołnierzy. I podczas gdy raport Rand i nowsze analizy wojskowe badały rosyjską taktykę operacyjną, znacznie mniej osób patrzyło na drugą stronę medalu: jak długo siły zbrojne Ukrainy mogą wytrzymać walkę z większymi, potężniejszymi siłami militarnymi, takimi jak Rosja?„Rosja uzna ich za zdeterminowaną, silną i trwałą armię, niezależnie od tego, co zrobi Putin”, powiedział Glen Grant, emerytowany oficer artylerii armii brytyjskiej, który służył jako doradca ukraińskiego wojska.

„Zagrożenie trwa od ośmiu lat. Nie wykluczamy tego od 2014 roku. To jest wojna, to jest Rosja. Należy oczekiwać, że Rosja w każdej chwili wykorzysta każdą sytuację” – powiedział w rozmowie z działem Donbas.Realities Służby Ukraińskiej RFE/RL generał Ołeksandr Pawluk, dowódca Połączonych Sił Operacyjnych do walki z separatystami .

Wojna wybuchła we wschodnim Donbasie na Ukrainie w kwietniu 2014 roku, zaledwie kilka miesięcy po miesiącach protestów ulicznych w Kijowie, które eksplodowały brutalnymi starciami policyjnymi. Doprowadziło to do obalenia przyjaznego Moskwie prezydenta kraju, który uciekł do Rosji.

W następnych miesiącach kijowska „operacja antyterrorystyczna” – mieszanka oddziałów rządowych i ochotniczych milicji, często finansowana ze środków prywatnych – odniosła początkowe sukcesy przeciwko wspieranym przez Rosję siłom separatystycznym.

Jednak późnym latem Rosja zwiększyła rozmieszczenie nieoznakowanego wywiadu wojskowego, a nawet wojsk regularnych, co doprowadziło do kilku poważnych porażek sił ukraińskich, w tym jednej w sierpniu w mieście Iłowajsk.

Krewni trzymają portrety ukraińskiego żołnierza, który zginął w konflikcie na wschodzie Ukrainy, podczas wiecu w sierpniu 2020 roku z okazji 6. rocznicy bitwy pod Iłowajskiem.
Krewni trzymają portrety ukraińskiego żołnierza, który zginął w konflikcie na wschodzie Ukrainy, podczas wiecu w sierpniu 2020 roku z okazji 6. rocznicy bitwy pod Iłowajskiem.

Straty te uwypukliły słaby stan ukraińskiej armii, wydrążonej przez lata niedofinansowania i korupcji. Problemy obejmowały przestarzały sprzęt, nowy sprzęt wyprzedany za łapówkę, funkcjonariusze zmuszeni do pokrywania swoich skromnych pensji zewnętrznymi umowami biznesowymi oraz pojazdy i helikoptery bez paliwa lub części zamiennych. Ukraińskie dzieci prowadziły sprzedaż wypieków, aby zebrać pieniądze dla żołnierzy.

„Nasza armia była systematycznie niszczona i rozbrajana, a jej najlepszy personel zwalniany” – powiedział dziennikarzom wiceminister obrony Petro Mehed w kwietniu 2014 roku.

Od tego czasu ukraińskie wojsko poprawiło się , chociaż eksperci nie zgadzają się z tym, jak rozległe i głębokie są ulepszenia, i ile jest możliwe, gdy kraj jest nadal technicznie w stanie wojny.

Starzejąca się broń, przestarzały sprzęt

Obarczona starzejącą się sowiecką bronią i przestarzałym sprzętem Ukraina dąży do unowocześnienia swojego uzbrojenia, a Stany Zjednoczone stały się największym pojedynczym dostawcą broni śmiercionośnej i nieśmiercionośnej w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Pomoc, o łącznej wartości ponad 2,5 miliarda dolarów, obejmuje między innymi radary przeciwartylerii, drony, kamizelki kuloodporne, noktowizory i uzbrojone łodzie patrolowe. Obejmowała również zaawansowane pociski przeciwpancerne Javelin, które potencjalnie dałyby oddziałom ukraińskim niewielką przewagę na polu bitwy nad rosyjskimi czołgami.

W listopadzie Stany Zjednoczone dostarczyły około 88 ton amunicji, w tym prawie trzy tuziny wyrzutni Javelin i 180 pocisków. Nowy budżet obronny uchwalony przez Kongres w tym tygodniu obejmuje 300 milionów dolarów na Inicjatywę Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy.


Stany Zjednoczone, wraz z innymi oficerami NATO, próbowały także poprawić szkolenie sił ukraińskich; ponad 150 żołnierzy z 53. Brygadowego Zespołu Bojowego Piechoty Gwardii Narodowej Florydy znajduje się obecnie w kraju.

„Wielkim wyzwaniem, jak widzę, nie jest wojsko, ale polityka” – powiedział Grant RFE/RL w e-mailu. „W kraju nie ma wiary w to, że prezydent, jako głównodowodzący sił zbrojnych i jego administracja, jest tak przygotowany, rozważny i solidny jak armia i ogół społeczeństwa. Wiele będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju atak [prezydent Rosji Władimir] Putin zdecyduje się przeprowadzić. W kraju nie ma apetytu na kapitulację polityczną”.

Szacuje się, że ukraińska armia liczy obecnie około 145 000-150 000 żołnierzy, z czego większość stanowi armia. Szacuje się, że Operacja Połączonych Sił, która prowadzi operacje wzdłuż 250-milowej „linii kontroli” we wschodnich regionach Doniecka i Ługańska, liczy od 30 000 do 35 000 żołnierzy.

Vox Pop: Co ludzie na zachodniej Ukrainie myślą o możliwej rosyjskiej inwazji

Wiele broni i wyposażenia pozostaje jednak przestarzałych, z dużą liczbą starych pojazdów lub starej technologii. Siły powietrzne tego kraju to niewielka flota sowieckich śmigłowców i starzejących się myśliwców, których skuteczność jest wątpliwa – i prawdopodobnie zostałaby szybko zniszczona w przypadku nowego, poważnego rosyjskiego najazdu, twierdzą eksperci.

„Rosjanie dużo się nauczyli. Rosjanie nauczyli się wiele ze swoich operacji w Syrii, kontynuowali reformowanie swoich sił zbrojnych” – powiedział Alexander Vindman, były oficer armii amerykańskiej, który pełnił funkcję dyrektora ds. europejskich i rosyjskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

„Ukraińcy nauczyli się bardzo dużo, ale przewaga jest nadal mocno na korzyść Rosji” – powiedział RFE/RL. „Więc mówisz o scenariuszu, w którym mogą wystąpić większe ofiary, ale wynik tak naprawdę się nie zmienia”.

Zakup przez Ukrainę tureckich dronów Bayraktar TB2, które odegrały decydującą rolę w zeszłorocznym konflikcie w Górskim Karabachu między Azerbejdżanem a Armenią, zwrócił uwagę sił rosyjskich, choć jest mało prawdopodobne, by odegrały decydującą rolę. Do tej pory Kijów pozyskał 12, a dziesiątki kolejnych są podobno na zamówienie.

„To zależy od tego, co rozumiesz przez „wytrzymać” – powiedział Tor Bukkvoll, starszy badacz w finansowanym przez rząd think tanku Norwegian Defense Research Establishment, zapytany, jak długo siły ukraińskie mogą wytrzymać rosyjską inwazję. „Jeśli masz na myśli odpychanie, to prawdopodobnie bardzo mało lub wcale. Jeśli masz na myśli kontynuowanie walki jako zorganizowana siła, to prawdopodobnie dni lub tygodnie (domyślam się tutaj).”

„Przytłaczająca i miażdżąca” siła Siły

ukraińskie „zostały znacznie ulepszone, nie tylko dlatego, że ich stan w 2014 r. był tak okropny, że nie potrzeba zbyt wiele, aby trochę poprawić” – powiedział Bukkvoll. „Myślę, że ich mocnymi stronami są doświadczenie bojowe, morale i pewna modernizacja uzbrojenia, w tym zagranicznego.

„Ich słabymi stronami wydają się być organizacja, utrata kluczowego personelu i znaczące słabości niektórych rodzajów broni, takich jak na przykład obrona powietrzna, wojna elektroniczna i samoloty myśliwskie” – powiedział.

Raporty typu open source, w tym zdjęcia satelitarne, pokazują, że Rosja rozmieszcza sprzęt i brońto pozwoliłoby na przytłaczający atak, gdyby rozkaz został wydany. Na przykład niepotwierdzone doniesienia mówią o tym, że ciężarówki kopiące okopy były widziane na wagonach jadących w kierunku granicy z Ukrainą, a także zauważono systemy rakiet przeciwlotniczych Buk M-1.

Podczas gdy w raporcie Rand wysunięto hipotezę, że Rosjanie posuwają się na wschodni brzeg Dniepru w pobliżu Dniepru w ciągu kilku dni, inne raporty sugerują, że rosyjska inwazja byłaby tak przytłaczająca, że ​​stolica, Kijów, zostałaby opanowana w ciągu kilku godzin. jeśli Rosja postawi to jako cel.

„Jeśli spojrzysz na to z ukraińskiego punktu widzenia, zależy to od tego, ile wojsk zgromadzi Rosja i jakie obszary staną się celem jej operacji” – powiedział rosyjskiemu serwisowi RFE/RL polski analityk obronny Konrad Muzyka. „Systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeciwpancerne pociski kierowane, wszystko, co może spowolnić tempo rosyjskiej ofensywy; taka broń będzie szczególnie przydatna.

„Czy Ukraina ma zdolności wojskowe, aby powstrzymać pełną inwazję? Nie sądzę” – powiedział Muzyka. „Na świecie jest tylko kilka krajów, które mogłyby powstrzymać atak armii rosyjskiej. W przypadku inwazji Ukraina będzie musiała zmobilizować jak najwięcej rezerwistów, aby nie stało się to łatwym marszem dla Rosji. W takim przypadku będzie to długi i krwawy konflikt.

„ Przytłaczające siły zebrane [przez Rosję] mają na celu stłumienie ofiar. Został zaprojektowany tak, aby był tak przytłaczający, że miażdży ukraińskie wojsko” – powiedział Vindman. „To nie jest tak, że nic nie zostanie pozostawione przypadkowi, żeby Ukraińcy mogli później cokolwiek zbierać. To ma być przytłaczające i przytłaczające.”

Żołnierze ukraińscy idą wzdłuż linii oddzielenia od prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim.
Żołnierze ukraińscy idą wzdłuż linii oddzielenia od prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim.

Eksperci twierdzą, że Rosja może też powstrzymać się od inwazji na pełną skalę i dążyć do ograniczonych zysków: na przykład szukać rozwiązania problemu wody na Krymie, którego dostawy słodkiej wody zostały odcięte przez Ukrainę w kilka miesięcy po jego zaniku. przejęty przez Rosję w marcu 2014 r. Chociaż Rosja zbudowała most o wartości 3,7 mld dolarów, który łączy półwysep z kontynentem rosyjskim, głównym problemem są dostawy wody.

Mniejsze siły rosyjskich wojsk mogłyby przejąć połacie ukraińskiego terytorium wzdłuż Morza Azowskiego , w tym główne miasto portowe Mariupol, tworząc „most lądowy” na Krym i umożliwiając doprowadzenie wody do półwyspu.

Ograniczona ofensywa może mieć też na celu zmuszenie Kijowa do realizacji planu pokojowego dla Donbasu z 2015 roku na rosyjskich warunkach.

I chociaż praktycznie nikt nie spodziewa się, że ukraińskie wojsko wytrzyma cały rosyjski atak, ukraińscy urzędnicy sugerują, że zdeterminowany opór partyzancki może się ukształtować w zależności od miejsca i sposobu ataku. występuje.

„Wtedy cała sprawa prawdopodobnie przekształciłaby się w przeciągającą się wojnę partyzancką, która byłaby bardzo bolesna dla obu stron” – napisał Bukkvoll w e-mailu.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rosja publikuje szczegóły propozycji bezpieczeństwa wysłanych do USA i NATO

Rosja wysyła bombowce strategiczne, by pomogły w patrolowaniu granic Białorusi