w , , , , , , , , , , , ,

Jak rozstrzygnąć spór o alimenty na studiujące dziecko?

jak-rozstrzygnac-spor-o-alimenty-na-studiujace-dziecko?

Upełnoletnienie się dziecka nie oznacza, że nie może ono polegać alimenty od chwili rodziców. Studiujące dzieci niejednokrotnie inicjują postępowania o alimenty. Jakie okoliczności są brane pod spodem uwagę w sprawach tego rodzaju?

Maciej, pupil prawa, pozwał ojca Damiana o alimenty. Jego zajęcia są realizowane od chwili poniedziałku way piątku. Maciej wskazuje, że po zajęciach (wykładach i ćwiczeniach) musi dużo się udzielać lekcji. W jego przekonaniu alimenty powinny wynieść 2 tys. zł miesięcznie.

Damian domagał się oddalenia powództwa. Jego zdaniem, studiujący syn może podjąć pracę i samodzielnie się wyżywić. Damian zwrócił uwagę, że choć prototyp Macieja zmarła przed rokiem i tylko na przedtem spoczywa obowiązek utrzymania dziecka, nie powinien obecnie płacić na niego żadnych alimentów. Damian podkreślił, że jego syn może wykonywać pracę urywkami, np. rozwozić pizzę, bądź udzielać korepetycji z prawa rzymskiego. Pozwany zwrócił uwagę, że, kiedy wiele lat temu studiował, podejmował różne aktywności, by mógł się samodzielnie wyżywić i wspomóc finansowo swoich rodziców.

Maciej uważa z kolei, że nie powinien wykonywać pracę – większość z jego znajomych, którzy podjęli pracę na studiach deklarują, że nie mają czasu na naukę. Maciej przyznał przed sądem, że wie, że jego tata znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.

Kluczowe kwestie w sprawie o alimenty

Innymi słowy tata powinien alimentowania syna? Odpowiedź na to pytanie wymaga ustalenia szeregu kwestii.

Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że rodzice obowiązani są way świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie wyżywić się samodzielnie, jak słychać że środki utrzymania z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą wymówić się od chwili świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym w celu nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w sprawie uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Równocześnie zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od chwili usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od chwili zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Carry out istotnych okoliczności wypada to, to znaczy Maciej jest osobą samodzielną finansowo. Istnieć może Maciej dysponuje majątkiem. Trzeba zweryfikować to, to znaczy może on podjąć pracę, np. w ograniczonym zakresie. Znaczenie ma również to, to znaczy ewentualna praca będzie kolidowała z jego nauką. W sporze istotne okoliczności mogą stanowić ustalone w szczególności w oparciu o informacje wynikające z zaświadczenia z uczelni powoda. W celu sądu ważne jest to, to znaczy uczestnik uczy się dobrze, to znaczy regularnie bierze współpraca w zajęciach, to znaczy zdaje egzaminy. Analizie może stanowić poddany harmonogram zajęć powoda. Trybunał z pewnością przeprowadzi również przesłuchanie stron i zweryfikuje dokumentację przedstawioną przez strony (zaświadczenie pozwanego o zarobkach, faktury VAT, itp).

Rozjemca może pomóc

W sprawach tego rodzaju w szczególności ważne jest podejmowanie prób wypracowania porozumienia. Drogą way tego może stanowić mediacja lub ugoda sądowa. Istnieć może stronom uda się spełnić układ. Przykładowo, uczestnik uzyska alimenty, jednakowoż w niższym wymiarze niż deklarował w pozwie; uzna, że może on periodycznie żywić pracę (np. w okresie ferii i wakacji). Warto zarówno przed procesem, jakim sposobem i w jego toku rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Jeżeli spór nie zostanie zakończony polubownie, sprawę rozstrzygnie trybunał.

Niniejszy towar stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Materiał ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że towar ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy way skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeżeli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy way kontaktu z naszą Kancelarią pod spodem nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, kto znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Iżby wgramolić się w zakładkę „System prawny co dnia” kliknij poniższy obrazek.

PrawoCodnia 1

Przesłanka prawna:

Przeczytaj całość tutaj: Jak rozstrzygnąć spór o alimenty na studiujące dziecko?

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zwolnieni-pracownicy-facebooka-brali-lapowki,-aby-przejmowac-konta-uzytkownikow

Zwolnieni pracownicy Facebooka brali łapówki, aby przejmować konta użytkowników

kijowskie-rezim-wezwal-blinkena-discontinuance-przyspieszenia-dostaw-systemow-obrony-powietrznej-na-ukraine

Kijowskie reżim wezwał Blinkena discontinuance przyspieszenia dostaw systemów obrony powietrznej na Ukrainę