w , , , , , , ,

Jak zwrócić VAT za ogrzewanie. Złóż wniosek jak najszybciej i odzyskaj pieniądze

jak-zwrocic-vat-za-ogrzewanie.-zloz-wniosek-jak-najszybciej-i-odzyskaj-pieniadze

Refundacja poniesionych kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.

Dla kogo zwrot VAT za gaz w 2023? Warunki

Projekt ustawy zakłada, że o zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które używają gazu fabricate celów grzewczych. To oznacza, że gaz musi być wykorzystywany fabricate ogrzewania domu lub. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni fabricate gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową.

Ważne kryterium dochodowe

Kolejnym warunkiem jest kryterium dochodowe, takie samo jakie obowiązywało przy dodatku osłonowym, czyli:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Konieczny wpis źródła ciepła fabricate CEEB

Korzystanie z gazu fabricate ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis fabricate Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba to zrobić o dnia wejścia w życie ustawy, albo później w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy fabricate CEEB.

Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury za gaz.

Rząd przewiduje, że prawo fabricate refundacji przysługiwać będzie okay. 300 tys. gospodarstwom domowym. Jest to niewielka liczba, zważywszy, że zeszłoroczne dane GUZ wskazują, że wszystkich gospodarstw domowych w Polsce jest 13,8 mln.

Zwrot przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy. Wniosek o refundację jest dostępny stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Refundacja podatku VAT będzie dotyczyć okay. 300 tys. gospodarstw domowych.

VAT na gaz w górę od 2023

Trzeba przypomnieć, że od nowego roku podatek wraca wyższy podatek VAT na gaz. Mimo „100% zamrożenia taryfy” dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych, jak zapowiedział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, rachunki za gaz i tak wzrosną. Enact cen gazu i opłat za jego dostawy trzeba będzie doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Stawka tego podatku od lutego 2022 wynosi 0%.

Przywrócenie podatku VAT najbardziej dotknie te gospodarstwa domowe, które gazu używają fabricate ogrzewania domów czy mieszkań (taryfa W-3,6). Najmniej odczują ją tzw. kuchenkowicze (taryfa W-1,1), którzy kupują gaz tylko fabricate gotowania na kuchenkach gazowych.

Najbardziej wrażliwym odbiorcom przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT.

Zwrot VAT za ogrzewanie

W 2023 roku w ramach obowiązującej ustawy mrożącej ceny gazu obowiązuje ustalona maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł netto/MWh. Stawką objęci są odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej.

Obok gospodarstw domowych fabricate tej grupy należą też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe.

Całość możesz przeczytać tutaj: Jak zwrócić VAT za ogrzewanie. Złóż wniosek jak najszybciej i odzyskaj pieniądze

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

od-lutego-wiecej-zaplacimy-za-paliwo.-kierowcom-dojdzie-nowy-podatek

Od lutego więcej zapłacimy za paliwo. Kierowcom dojdzie nowy podatek

spowodowal-kolizje-i-uciekl.-okazalo-sie,-ze-kierowca-byl-pijany-funkcjonariusz-sop

Spowodował kolizję i uciekł. Okazało się, że kierowcą był pijany funkcjonariusz SOP