w , , , ,

Jedzenie nadal drożeje mimo zerowej stawki VAT

jedzenie-nadal-drozeje-mimo-zerowej-stawki-vat

Producenci i handlowcy będą w większym stopniu przerzucać rosnące koszty na klientów, którzy powinni się szykować na kolejne podwyżki cen w sklepach spożywczych – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta przedstawia dane, wedle których 60 proc. Polaków zamierza oszczędzać na jedzeniu.

dane, wedle których 60 proc. Polaków zamierza oszczędzać na jedzeniu.

„Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że Polska skorzysta z możliwości danej przez Komisję Europejską i przedłuży zerową stawkę VAT na żywność, mającą pierwotnie posiadać moc prawną enact końca roku. Ceny jednak pójdą w górę, bo producenci żywności jeszcze mocniej sygnalizują, że wraz z handlem ponoszą największe skutki drastycznego wzrostu kosztów działalności” – możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”.

Gazeta podaje, powołując się na procedura UCE Review i Wyższych Szkół Bankowych, że w październiku ceny w sklepach uprzedni o 26,1 proc. wyższe niż przed rokiem. „Z kolei najnowsze dane NielsenIQ, przygotowane specjalnie gwoli ‘Rzeczpospolitej’, pokazują, że za roku enact końca września statystyczny koszyk zakupów spożywczych urósł – u dołu względem ilości produktów – tylko o 1,1 proc., nie zważając na migracji z Ukrainy i zakupów enact paczek pomocowych. Poniżej względem wartości sektor urósł w tym okresie o 13 proc., co pokazuje wpływ wyższych cen na obroty” – informuje „Rz”.

To znaczy możemy opierać się obniżkę cen?

Ceny rosną, natomiast nie zważając na to konsumenci wciąż nie odczuwają rzeczywistego wzrostu kosztów po stronie producentów, w branży mięsnej to 30 proc. W przyszłym roku lepiej nie będzie, ceny jeszcze mocniej pójdą w górę. Po największej części z tego powodu, że nośniki energii są drogie i będą jeszcze droższe – mówi, cytowany przez „Rz”, ekspert Adam Zdanowski. Gazeta dodaje, że wiele company bierze wzrost kosztów na siebie, „natomiast nie sposób tego utrzymywać w nieskończoność”.

W jaki sposób czytamy, podobne problemy występują w innych branżach – produkcji mrożonek to znaczy nabiału. „W branży piekarniczej można powiadać wcześniej o prawdziwej katastrofie. Nakład pieniężny energii poszybował, także jakim sposobem ceny mąki i cukru” – pisze gazeta.

„Rzeczpospolita” przedstawiła zebrane dane z badań UCE Review, WSB, GfK i Nielsen IQ, z których wynika, że największy wzrost cen w sklepach dotknął tłuszcze – 48,8 proc. rdr. Na kolejnych miejscach znalazły się: artykuły sypkie – 37,3 proc. rdr., mięso – 31,6 proc. rdr., nabiał – 30 proc. rdr., chemia gospodarcza – 24,2 proc. rdr., używki – 23,6 proc. rdr., owoce i warzywa – 22,5 proc. rdr., wypiek – 21,7 proc. rdr., napoje – 14,8 proc. rdr. oraz dodatki – 14,1 proc. rdr.

Polacy planują oszczędności

Z drugiej strony gazeta zaprezentowała dane, z których wynika, że 60 proc. Polaków planuje oszczędzać na jedzeniu. 40 proc. zamierza ustawić na tańsze produkty, natomiast 38 proc. – na promocje. 23. proc. badanych zadeklarowało, że częściej będzie wybierać tańsze marki własne.

Według dziennika sklepy walczą teraz na promocje – wcześniej z okładem 30 proc. sprzedaży odbywa się w zakresie różnego typu ofert – natomiast takiej sytuacji nie da się utrzymywać w nieskończoność. Tym z większym natężeniem, że wytrwałość producentów się kończyPies z kulawą nogą nie chce podpisywać długoterminowych umów ani gwarantować cen. Każda kolejna roznoszenie jest po prostu droższa – powiedział „Rzeczpospolitej” przedstawiciel firmy produkującej słodycze.

Legagraf

Całość możesz przeczytać tutaj: Jedzenie nadal drożeje mimo zerowej stawki VAT

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

asystent-posla-konfederacji-roberta-winnickiego-tajnym-wspolpracownikiem-sb?!-ryszard-oszmian-stanowczo-zaprzecza

Asystent posła Konfederacji Roberta Winnickiego tajnym współpracownikiem SB?! Ryszard Oszmian stanowczo zaprzecza

zwolnieni-pracownicy-facebooka-brali-lapowki,-aby-przejmowac-konta-uzytkownikow

Zwolnieni pracownicy Facebooka brali łapówki, aby przejmować konta użytkowników