w

Jeśli NATO odrzuci rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa, Kreml rozmieści zaawansowaną broń na granicy Ukrainy

Rosja wciąż czeka na ostateczną odpowiedź po tym, jak w zeszłym tygodniu przedstawiła szereg propozycji bezpieczeństwa w postaci dwóch osobnych projektów dokumentów przekazanych do Brukseli i Waszyngtonu. Po raz pierwszy wypuszczeni przez Putina pośród narastającego impasu z Ukrainą, mają one rozpocząć poważne negocjacje, które zapewnią pokojowe współistnienie Rosji i NATO, w którym centralnym punktem jest żądanie Moskwy, by zaprzestać ekspansji NATO na wschód.

Pierwsza odpowiedź została wydana w weekend z okazji wizyty niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht na Litwie, gdzie obiecała, że ​​Rosja nie będzie „dyktować” sprawom NATO. Lambrecht  powiedział : „Musimy ze sobą rozmawiać, co oznacza omawianie propozycji wysuniętych przez Rosję, ale nie może być tak, że Rosja  dyktuje partnerom NATO, jak się pozycjonują ”.

W świeżych komentarzach wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Grushko jednocześnie podkreślił, że propozycje mają na celu pilnie zapobiec potencjalnemu poważnemu konfliktowi wojskowemu z NATO, ponieważ napięcia znajdują się w punkcie krytycznym. Co ważne, wiceminister F. Grushko podkreślił, że jeśli Moskwa zostanie odtrącona lub zignorowana w tych próbach wypracowywania gwarancji bezpieczeństwa, Rosja będzie zmuszona do przygotowania własnych „przeciwzagrożeń” .

Zdjęcie: Sputnik 

Stało się tak również po tym, jak Unia Europejska oddzielnie przygotowała nowy pakiet sankcji do wykonania w przypadku, gdyby Rosja zagroziła Ukrainie.

Grushko miał w weekend przesłanie do NATO i UE : „[Proponując umowę] dajemy jasno do zrozumienia, że ​​jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak przekształcić scenariusz wojskowy lub wojskowo-techniczny w proces polityczny, który wzmocni bezpieczeństwo wojskowe wszystkich państw w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), obszaru euroatlantyckiego i Eurazji.”

Dodał, że jeśli Zachód zamknie drzwi przed zabiegami Moskwy w postaci tego dokumentu bezpieczeństwa, Rosja musi uciec się do „stworzenia własnych kontr-zagrożeń” . Grushko odniósł się do możliwości większego zgrupowania sił w pobliżu Ukrainy i na Krymie, w tym do rozmieszczenia nowych systemów uzbrojenia, co już od miesiąca niepokoi Zachód.  

Oto więcej tego, co powiedział wysokiej rangi dyplomata, w tym, że czas jest najważniejszy, zgodnie z tłumaczeniem w rosyjskich mediach :

„Wtedy [wtedy] będzie za późno, aby zapytać nas, dlaczego podjęliśmy takie decyzje, dlaczego wdrożyliśmy takie systemy”  – powiedział.

Przekonując, że coraz bardziej napięte relacje Rosja-NATO osiągnęły „moment prawdy”,  który wymaga „fundamentalnej decyzji”, minister podkreślił, że piłka jest teraz w sądzie NATO .  

„Podjęliśmy ten krok i wyszliśmy z faktu, że nie będzie już możliwe zlekceważenie tego [propozycji dotyczących bezpieczeństwa] ”.

Warto przypomnieć, że zgodnie z projektem przedłożenia proponowanego przez Rosję dokumentu Kreml wyraził chęć ograniczenia własnej działalności wojskowej, jeśli NATO będzie przestrzegać tego samego.

Na przykład w jednej sekcji dokument brzmi : 

„ Strony powstrzymują się od latania ciężkimi bombowcami wyposażonymi w uzbrojenie nuklearne lub niejądrowe lub rozmieszczania nawodnych okrętów wojennych dowolnego typu , w tym w ramach organizacji międzynarodowych, sojuszy wojskowych lub koalicji, na obszarach poza, odpowiednio, narodową przestrzenią powietrzną i krajowymi wodami terytorialnymi, skąd mogą atakować cele na terytorium drugiej Strony”.

W ostatni piątek w odsłonięciu propozycje, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow był cytowany jako powiedzenie, że ,  „Jesteśmy gotowi natychmiast, nawet jutro – dosłownie jutro, w dniu 18 Sobota, grudzień – aby przejść do rozmów z USA w państwie trzecim. ” W miarę jak ten tydzień posuwa się naprzód bez odpowiedzi, retoryka Rosjan wyrażająca frustrację i zniecierpliwienie będzie bez wątpienia tylko rosła.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarzuty prokuratury wobec żołnierza dezertera. Zobacz jaka kara mu grozi

Grecja przedłuży mur graniczny, aby zatrzymać migrantów, chce pomocy UE