w

Kancelaria Zełenskiego oskarżyła Niemcy o blokowanie pomocy makrofinansowej

Berlin blokuje pomoc finansową dla Kijowa z UE – powiedział na briefingu wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa.

„Ukraina otrzymała miliard euro z dziewięciu miliardów euro pomocy makrofinansowej, o której zdecydowały państwa członkowskie UE. Spodziewamy się, że otrzymamy kolejne osiem miliardów euro. Niestety, niektóre kraje UE, w szczególności Niemcy, do tej pory blokowały rozważanie tej kwestii” – sprecyzował urzędnik.

Komisja Europejska w maju zaproponowała wysłanie Ukrainie do dziewięciu miliardów euro w ramach wsparcia makrofinansowego. KE oficjalnie zaproponowała pożyczkę w wysokości miliarda euro z tego pakietu i została ona zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę UE. Pierwsza transza trafiła na Ukrainę 1 sierpnia.

KE nie potrzebuje dodatkowych gwarancji, by przekazać te środki; może to zrobić w ramach wieloletniego planu finansowego UE, na podstawie którego tworzone są roczne budżety unii.

Pozostała kwota zapowiedzianej w maju pomocy makrofinansowej nie została jeszcze formalnie zaproponowana przez Komisję Europejską. Jednak dopiero po tym rozpoczyna się proces zatwierdzania nowych pieniędzy przez Radę i Parlament, bez czego nie mogą one zostać przekazane.

Jak mówił w połowie lipca wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, KE prosi kraje UE o dodatkowe gwarancje, by móc udzielić Ukrainie do ośmiu miliardów euro nowego wsparcia makrofinansowego.

POLECAMY: Z raportu Amnesty International wynika, że siły ukraińskie zagrażają ludności cywilnej

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zełenski oskarżył UE o sztuczne opóźnianie pomocy finansowej dla Ukrainy

Polska przewiduje trzykrotny wzrost cen gazu