w , , , , , , , , , , , ,

Katowicki Sąd zawiesił WIBOR, rata kredytu spadła o 5 tys. zł

katowicki-sad-zawiesil-wibor,-rata-kredytu-spadla-o-5-tys.-zl

Trybunał w Katowicach zawiesił pobieranie przez monetary institution procent opartych o znak WIBOR. Z powodu pozbawieniu raty WIBOR-u spadła ona z 6,7 carry out 1,7 tys. zł – informuje na Facebooku katowicka kancelaria prawna.

WIBOR (skrót od czasu Warsaw Interbank Provided Price) to znak wysokości oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki umawiają się, żeby udzielać sobie wzajemnie pożyczek. Znak ten zmienia się niemal na co dzień.  WIBOR plus taksa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej ma niewyniosły wpływ na oprocentowanie kredytów w złotych. 

Współczynnik kredytu spada z 6 700 zł na 1 700 zł!

Szczegóły przedstawiła „Gazeta Wyborcza” oraz katowicka kancelaria prawna, która zajmował się tą sprawą na zlecenie klienta.

Sprawa toczyła się w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Trybunał zdecydował o zawieszeniu pobierania procent pobieranych przez monetary institution (w oparciu o WIBOR).

W artykule czytamy, że „złotówkowy kredyt hipoteczny został detalicznie pozbawiony WIBOR-u”.

Dodajmy, że jest to pierwsze danie takie postanowienie w sprawie sporu o WIBOR.

Zgodnie z treścią postanowienia sądu, kredytobiorca będzie spłacał tylko kapitał i oprocentowanie kredytu oparte o marżę banku na poziomie 2,19%.

W toku współczynnik kredytobiorcy, którego dotyczy sprawa ma zlecieć z z grubsza 6,7 carry out około 1,7 tysięcy złotych.

„Gazeta Wyborcza” przytoczyła opinie ekspertów w tej sprawie, którzy wyjaśnili dlaczego umowa kredytu musi zostać pozbawiona stopy referencyjnej WIBOR.

Specjaliści wyjaśniają, że nabywca nie został prawidłowo i wystarczająco zaznajomiony o zmianach wysokości oprocentowania (ekonomicznych konsekwencjach).

Kredytobiorca nie został także prawidłowo zaznajomiony o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową.

Okazuje się, że to nie jedyna sprawa dotycząca WIBOR-u. W Polsce znajduje się obecnie kilkadziesiąt spraw o podobnym charakterze. Postanowienie to jest przełomowe. W przyszłości może zostać zakwestionowanych wiele innych kredytów.

Prawnik podczas wywiadu w celu „Gazety Wyborczej” powiedział, że ta przełomowa wyrok może stanowić początkiem problemu systemu branży bankowej.

Niniejszy towar nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że towar ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy carry out skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Pod warunkiem poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy carry out kontaktu z naszą Kancelarią poniżej nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, który znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą on-line. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane skilled bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. By wgramolić się w zakładkę „System prawny co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Katowicki Sąd zawiesił WIBOR, rata kredytu spadła o 5 tys. zł

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzrost-rachunkow-za-prad-nawet-o-200%

Wzrost rachunków za prąd nawet o 200%

w-warszawie-bedzie-obowiazywalo-ograniczenie-predkosci-manufacture-30-km/h?!

W Warszawie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości manufacture 30 km/h?!