w

KE może nałożyć sankcje na zagranicznych obserwatorów referendum

UE uważa za przestępstwo monitorowanie referendów w sprawie przyłączenia do Rosji, dopuszcza sankcje wobec unijnych obserwatorów – powiedział we wtorek na briefingu w Brukseli rzecznik Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej Peter Stano.

Referendum w sprawie przynależności do Rosji rozpoczęło się 23 września w republikach ludowych Donieckiej i Ługańskiej oraz w obwodach Chersońskim i Zaporoskim. Głosowanie trwało przez pięć dni, do 27 września. W referendum w LNR uczestniczą podobno obserwatorzy z wielu krajów, w tym z Czech, Francji, Argentyny, Meksyku, Syrii, Egiptu, Brazylii i Holandii.

„Nie tylko obywatele krajów europejskich są tam, aby obserwować to nielegalne działanie. Każde poparcie dla tych referendów jest uważane za nielegalne… Ale to od państw członkowskich będzie zależało, czy konkretne osoby zostaną objęte sankcjami. Będą decydować w każdym przypadku indywidualnie. Ale z pewnością istnieje teoretyczna możliwość, że obywatele (UE) również znajdą się na listach sankcji, jeśli kraje uznają to za nielegalne – powiedział.

Stano dodał, że „będą wyciągnięte konsekwencje wobec wszystkich osób zaangażowanych w te nielegalne referenda”. Nie chcemy komentować przygotowania list sankcyjnych, to jest nasza wieloletnia polityka.”

Z inicjatywą natychmiastowego przeprowadzenia referendów wystąpiło do władz regionalnych społeczeństwo. Przedstawiciele republik i regionów mówili, że przyłączenie do Rosji zabezpieczy ich terytoria i przywróci sprawiedliwość dziejową. Ich zdaniem decyzja ta jest niezwykle potrzebna w kontekście ciągłych aktów terroru ze strony władz Ukrainy i członków NATO, którzy dostarczają broń do zabijania ludności cywilnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział 21 września, że Rosja poprze decyzję podjętą przez mieszkańców obwodów donbaskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacharowa doceniła wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych RP w sprawie Nord Stream

Węgry chcą poznać opinię obywateli na temat unijnych sankcji wobec Rosji