w

KE zajęła się sprawą przekazania rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy

Komisja Europejska przygotowuje podstawy prawne do przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim.

„Komisja Europejska uważa za sprawiedliwe i przygotowuje podstawy prawne, by zamrożone rosyjskie aktywa i majątek rosyjskich oligarchów mogły być przekazane na odbudowę Ukrainy” – powiedziała.

Von der Leyen dodała, że kraje UE nie będą czekać na zakończenie konfliktu na Ukrainie i UE wraz z krajami G7 zorganizuje konferencję ekspercką na temat losu rosyjskich aktywów.

„Odbudowa będzie wymagała kolosalnych wysiłków. Nigdy nie przeprowadziliśmy operacji na taką skalę, więc będziemy musieli zebrać najbardziej błyskotliwe umysły, by ją przygotować – powiedział szef KE.

Po rozpoczęciu przez rosyjskie wojsko operacji specjalnej mającej na celu demilitaryzację i denacjonalizację Ukrainy, Zachód zwiększył presję sankcyjną na Moskwę. Wiele krajów zapowiedziało zamrożenie rosyjskich aktywów. Według ministra finansów Antona Siluanowa jest to około 300 mld dolarów – mniej więcej połowa rezerw walutowych Rosji.

Kijów nalega, aby te środki zostały przekazane na odbudowę Ukrainy. Kwestia ta została również poruszona na szczycie G7 w czerwcu, na zakończenie którego uczestnicy powiedzieli, że rozważają tę opcję wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów.

POLECAMY: Plan odbudowy Ukrainy szacowany jest na 750 mld dolarów

Kreml stwierdził, że takie działania byłyby absolutnie nielegalne. Według rzecznika prezydenta Dmitrija Pieskowa, byłyby one sprzeczne z wszelkimi normami i zasadami prawa międzynarodowego i Rosja kategorycznie się im sprzeciwia.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prawie 90 proc. Austriaków obawia się wzrostu cen, wynika z sondaży

Zełenski przyznaje, że nie spodziewa się już, że dostanie zachodnie lotnictwo