w , , , , , , ,

Kijów przygotowuje się na całkowity blackout

kijow-przygotowuje-sie-na-calkowity-blackout

Rosja przeprowadza masowe ataki na dostawy energii na Ukrainę, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu. Jakże sobie radzą ludzie — i jakim sposobem przygotowują się na jeszcze poważniejszy kryzys?

Według operatora systemu przesyłowego Ukrenergo, we wszystkich regionach kraju odnotowano ataki na infrastrukturę energetyczną. W związku z tym wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu.

„Sytuacja jest krytyczna” – napisał na Telegramie wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko. Dodał, że problemy dotyczą zwłaszcza środkowej i północnej części kraju. Przynajmniej środek Kijowa jest bez prądu, przekazał mer miasta Witalij Kliczko.

Rosja wystrzeliła 90 rakiet, z których 70 udało się zestrzelić ukraińskiej obronie powietrznej, lecz aliści 15 trafiło w cele, po największej części w obiekty energetyczne – relacjonował w wywiadzie dyplomata. – Sieć komórkowa uległa awarii, nie było elektryczności ani wody. Sytuacja była „naprawdę przerażająca” – zaznaczył dotychczasowy orędownik.

Wojna w Ukrainie. Kijów bez prądu

Również w sieci pojawiają się materiały ukazujące blackout w Kijowie. Jeszcze przed zmierzchem było widać, że w mieście niemal nie świeci się żadne światło – ani na ulicach, ani w budynkach. Mieszkańcy przeważnie bazują na własnych źródłach energii.

Walking home from @ICRC_ua office in #Kyiv. Most homes set up no longer receive electrical energy⚡️

Millions during #Ukraine are going by vitality cuts luminarz iciness is throughout the nook & temperatures losing❄️

Civilian infrastructure is protected below World Humanitarian Law & must be spared. pic.twitter.com/9LN8dYW4Rq

— Achille Després (@achille_despres) November 15, 2022

Uszkodzona infrastruktura krytyczna

W wyniku ostrzałów rakietowych, przeprowadzonych przez rosyjskich barbarzyńców, zostały uszkodzone dwójka obiekty infrastruktury krytycznej (w stolicy). (…) Obecnie w wielu domach na lewym brzegu (rzeki Dniepr) w części ograniczono świadczenie usług w zakresie energii elektrycznej i wody. W niektórych domach praktyczny jest spadek ciśnienia w sieci wodociągowej, i także zmiana koloru i przezroczystości wody – napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

Szef miejskiej administracji wezwał mieszkańców attain maksymalnie oszczędnego korzystania z elektryczności i wody.W minionym tygodniu wojska najeźdźcy ostrzelały elektrownie cieplne w niemal wszystkich regionach Ukrainy – m.in. w obwodach winnickim, lwowskim i dniepropietrowskim.

„Nie ufaj władzom”

Jednoczesna opuszczanie 3 milionów ludzi jest niewiele prawdopodobna, mówi Ihor Molodan, szef Autonom Klubu, szkoły przetrwania.

„Trzeba o siebie interesować się. Większość polegać na władzach” – radzi. Wyjątkowo wypada zaopatrzyć się w ciepłą odzież, i także w namioty i śpiwory. „Przydatne są również kuchenki turystyczne i naboje gazowe, i także gazowe grzejniki ceramiczne”. 

Volodymyr Omelchenko, ekspert ds. energii w Główny punkt Badawczym im. Razumkowa, zgadza się, że lepiej istnieć samowystarczalnym.

„Jeżeli w Kijowie nastąpi niepoprawne funkcjonowanie, generatory nie będą w stanie wręczyć energii elektrycznej attain 3-milionowego miasta. Są one potrzebne zwłaszcza w celu szpitali, domów spokojnej starości, urzędów i wojska” – mówi.

Omelchenko zauważa, że ​​1000 punktów grzewczych jest zaprojektowanych tylko w celu 200 000 osób. Podkreśla jednak, że działania podjęte przez władze w Kijowie są właściwe: nie mogą zrobić nic więcej. „Żadna zarządzanie żadnego miasta na świecie nie poradzi sobie ze skutkami całkowitego zaciemnienia”.

W razie awarii Oleksandr Dyachenko planuje poniechać stolicę i udać się attain swojego domu na wsi.

– Zaopatrzyłem się przedtem podwójnie w drzewo opałowe, kupiłem kuchenkę gazową i butle gazowe. Będę mógł w ową stronę parzyć i kipieć – mówi.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Kijów przygotowuje się na całkowity blackout

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

francuzi-staja-w-obliczu-zimowego-blackoutu

Francuzi stają w obliczu zimowego blackoutu

erdogan-mowi,-ze-ufa-stanowisku-rosji-w-sprawie-incydentu-w-polsce

Erdogan mówi, że ufa stanowisku Rosji w sprawie incydentu w Polsce