w , , , , ,

Kolejne podniesienie stóp procentowych? Dziś decyzja RPP

kolejne-podniesienie-stop-procentowych?-dzis-decyzja-rpp

Współcześnie na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej ma zapaść uchwała ws. stóp procentowych. Ekonomiści są podzieleni co place tego, to znaczy wypada spodziewać się podwyżki, to znaczy może jednak stopy zostaną obniżone. Byłoby to sporą niespodzianką.

„Będę się upierał, że z punktu widzenia teorii RPP powinna stopy powiększać, inflacja jest, jaka jest. Niemniej jednak w nawiązaniu ujęcie praktyczne, to mam wrażenie, że Rada stóp nie podwyższy. To może znajdować się zawód w celu inwestorów zagranicznych, bo jest przewidywanie, że taktyka podwyższania stóp, choćby drobnymi kroczkami, o 25 pkt. bazowych, powinna znajdować się kontynuowana. Pod warunkiem więc stopy się nie zmienią, to złoty może na tym strwonić” – powiedział istotny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski.

Rada Polityki Pieniężnej place tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie. 

Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 r. i od czasu tego czasu RPP podnosiła stopy na każdym kolejnym posiedzeniu. Wyjątkiem był sierpień, kiedy RPP miała przerwę urlopową. 

Teraz główna taksa procentowa NBP, taksa referencyjna, wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.). 

Taksa lombardowa wynosi 7,25 proc., taksa depozytowa – 6,25 proc. Taksa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc. oraz taksa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

W tę środę RPP spotka się po raz następny. Wtedy też członkowie poznają najnowsze projekcje NBP dot. ścieżki wzrostu cen oraz PKB na najbliższe lata i będą teoretyzować, co zrobić nadal. W dyskusji na pewno nie zabraknie argumentów rynkowych.

Pod warunkiem bowiem np. Rada znów zrobi sobie przerwę w podwyżkach bądź ogłosi skrajność cyklu, to wraz z luźną polityką fiskalną (potrzeby pożyczkowe naszego kraju w przyszłym roku będą wielce duże, oraz chętnych na nabycie jest jakim sposobem na lekarstwo) może się okazać, że inwestorzy odczytają to jako kapitulację władz monetarnych przy puchnącym deficycie finansów publicznych i wtedy stanie się naprawdę nieciekawie.

– Prezes NBP oraz ilość RPP mówi wyraźnie, że ze stopami procentowymi zaszliśmy wcześniej wielce w oddaleniu i zaczęliśmy ten cykl znacznie wcześniej niż jankeski, to znaczy europejski financial institution decyzyjny. Jesteśmy więc wielce z grubsza zakończenia cyklu zacieśniania. Przeto moim zdaniem sektor wyczekuje, co zrobi Rada po listopadowej projekcji. Wtedy będzie wiadomo, to znaczy ta pauza w październiku była słuszna, to znaczy stopy trzeba zwiększyć jeszcze z większym natężeniem. I wtedy też pewnie rentowności zareagują stosownie place sytuacji. Widać jednak wyraźnie, że jest trochę niepokoju na rynkach. Zresztą nie tylko u nas – mówi w rozmowie z cash.pl wysoko postawiona podmiot w NBP, chcąca zachować bezimienność.

Kolejne podwyżki stóp wydają się nieuniknione

Jej zdaniem, słuchając przedstawicieli Ministerstwa Finansów, można zwrócić wrażenie, że próbują oni wytłumaczyć, że przyszły rok jest na swój sposób szczególny.

Mamy większe wydatki obronne, trzeba będzie również tłumić wyższe ceny energii. Zresztą robią to też inne kraje. Niemniej MF wskazuje, że w dłuższym terminie karność finansów publicznych będzie utrzymywana. Rynki się trochę przestraszyły, że wydatki w przyszłym roku będą wysokie, przeto też trzeba tłumaczyć wyjątkowość tej sytuacji – argumentuje podmiot z polskiego banku centralnego.


Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie przewodzić w celu Used to be bloga, w jakim staramy się przenieść najważniejsze wiedza z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko z racji Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie instruować became luminarz soon luminarz, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Pod warunkiem poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy place skorzystania z naszej oferty. W sprawie dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o rozmowa telefoniczna telefoniczny pod spodem numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

Pod warunkiem uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy na co dzień przeszukują setki stron, iżby te wiedza place Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane place przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe zapomoga Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe zapomoga Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Zasiłek paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy place Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zbyt jak dotąd udzielone nam zapomoga finansowe.

Przeczytaj całość tutaj: Kolejne podniesienie stóp procentowych? Dziś decyzja RPP

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ekspert-wojskowy:-polska-militarnie-szykuje-sie-manufacture-wojny

Ekspert wojskowy: Polska militarnie szykuje się manufacture wojny

daniel-obajtek:-robimy-wszystko,-by-ceny-paliwa-nie-doszly-score-10-zlotych

Daniel Obajtek: Robimy wszystko, by ceny paliwa nie doszły score 10 złotych